Egyptský ministr turismu Chálid Rámi oznámil, že se otevření obřího muzea archeologie nedaleko Gízy opozdí minimálně o tři roky. A zároveň přiznal, že vláda se na této skutečnosti podílela hned několika chybami. Tou hlavní je údajně fakt, že selhala v předávání pozitivních informací o Egyptě turistům.

V roce 2010 navštívilo Egypt 14,7 miliónu turistů. Tehdy se zdálo být takřka jasné, že nebude problém do roku 2020 přilákat 20 miliónů turistů ročně. Jenomže poté nastaly problémy s bezpečností v zemi a čísla začala klesat. V roce 2014 do Egypta zavítalo 9,8 miliónu turistů a vize 20 miliónů lidí v roce 2020 začala vypadat nereálně. Rámi si však stojí za tím, že toto číslo reálné je.

Turisty má znovu přilákat reklamní kampaň

Domácí politické nepokoje, teroristické útoky a neklid v sousední Libyi – to vše se podílelo na poklesu přílivu turistů do země. Egypt však plánuje tuto tendenci změnit. V srpnu spustí reklamní kampaň, na kterou by měla být „řečí dolarů“ použita sedmimístná suma. Vzápětí však ministr turismu také uvedl, že budova známá jako Grand Egyptian Museum neotevře své brány dříve než v roce 2018. Přitom měla původně zahájit provoz už koncem tohoto roku. Nejsou však peníze.

Muzeum v Egyptě čeká na peníze

„Potřebujeme finance. Budeme se je snažit získat během několika měsíců, ale ve stávající chvíli je k dokončení muzea třeba přibližně 300 milionů amerických dolarů. Ačkoliv je betonový krunýř budovy již hotový, zhruba polovina prací teprve čeká na dokončení. Je jasné, že muzeum v Egyptě otevře až ve chvíli, kdy se z větší části budou o financování starat příjmy z turismu,“ uvedl Rámi.

Grand Egyptian Museum

Bezpečnost v oblíbené destinaci je údajně vysoká

Výstavba tohoto muzea by přitom měla ulevit Národnímu muzeu v Káhiře. Do nového objektu má být totiž přesunulo na 100 000 předmětů. Rámi na tiskové konferenci v Londýně dodal, že úřady věří, že se jim podaří turisty přilákat zpět do údolí Nilu. Tvrdí, že i bezpečnost v oblasti Šarm aš-Šajchu (Sharm El Sheikh) je velmi vysoká. Je prý jen otázkou času, kdy zahraniční ministerstva zcela stáhnou varování před cestami do země. Zdůraznil, že třeba Francie už neodrazuje svoje občany před cestou do Taby. Tam se můžete dostat i prostřednictvím českých cestovních kanceláří.