To, o čem se dlouho jen mluvilo, se konečně stalo skutečností. Zamilované páry mají s umísťováním zámečků v Paříži šlus. Konkrétně na známém mostě Pont des Arts už žádné zámečky lásky nevisí a ani viset nebudou. Na jejich připevňování na zábradlí nyní existuje zákaz. Jeho porušení bude trestáno pokutou.

Dělníci je odstranili během jednoho dne

Zdá se to jako zcela zanedbatelná novinka. Mnoho zamilovaných turistických párů však tato změna v přístupu pařížských úřadů upřímně trápí. Vyjádření byrokratů je však zcela jasné – váha obrovského množství zámečků začala ohrožovat tuto stavbu z 19. století a oni tak museli jednat.

Před pár dny tedy k Obloukovému mostu přijeli dělníci, kteří ukončili příběh tisíců zámečků připevněných na mostě. Obrovské množství kovových krasavců s iniciály zamilovaných párů zmizelo v nenávratnu. Respektive nejspíš ve sběrně.

Zámečky lásky narušovaly statiku

„Toto je konec zámečků. Kazí estetiku celého mostu a negativně působí na jeho statiku. Mohly by způsobit nějakou vážnější nehodu,“ uvedl v tiskovém prohlášení zástupce pařížského starosty Bruno Julliard a dodal, že jedna část zábradlí se už pod váhou zámečků zřítila. Tento zvyk tak představuje velký risk pro ty, kteří se plaví na loďkách pod mostem na řece Seině.

Pont des Arts a zámečky lásky

Existující zábradlí v Paříži bude podle slov zástupce starosty během letošního roku nahrazeno panely z plexiskla, které bude pokryto výtvory pouličních umělců.

Americký pár vyzrál na zákaz

Evidentně však bude ještě trvat, než si turisté na nově zavedený zákaz zvyknou. Během nedávného odstraňování zábradlí se zámečky lásky se u mostu objevil americký páreček, který se nemohl dočkat, až tam připevní ten svůj. Na místě však turisté zjistili, že je most po dobu odstraňování zámečků uzavřený a jejich umísťování je již ilegální. Ukázalo se, že nové nařízení asi přeci jen zažitému zvyku nezabrání.

„Nedá se nic dělat. Umístíme si ho alespoň na samotný konec mostu, kde ho snad nikdo neuvidí,“ uvedla Cathy Hominageová.