Hřbitovy jsou obvykle pochmurnými a smutnými pietními místy, humor by na nich asi nikdo nehledal. Ovšem existuje jedna evropská výjimka – Veselý hřbitov (Merry Cemetery) na severu Rumunska.

Tento unikátní hřbitov, kde smrt není brána jako tragédie, leží v podhůří divokých Maramurešských hor ve vesničce Săpînţa a je zapsán i na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

rumunský Veselý hřbitov alias Merry Cemetery

Nechybějí ani portréty opilců

Na Veselém hřbitově v Rumunsku stojí stovky dřevěných křížů, většina zdobená výraznou modrou barvou. Na křížích jsou pestré portréty zesnulých vytvořené tak, aby je co nejlépe charakterizovaly.

kříž na Veselém hřbitově v Rumunsku

Poukazují na jejich povolání, záliby nebo třeba také způsob smrti. A tak tu na dubových křížích spatříte hospodyně, přadleny, pastýře, horníky, řidiče, kněze nebo truhláře, ale také vojáky, opilce a podobně.

Merry Cemetery Rumunsko

Pod žádným z obrázků na náhrobcích nechybí veršovaný epitaf, který vypráví nejdůležitější události ze života nebožtíka a je humorně laděný.

modrý kříž na Merry Cemetery v Rumunsku

Veselý hřbitov vytvořil Ion Stan Pătraş, známý sochař, malíř a lidový básník. Ten sice ve věku 69 let v roce 1977 zemřel, ale v jeho práci pokračují jeho někdejší učni.

Veselý hřbitov v Rumunsku