Už víte, kam letos odletíte relaxovat a užívat si sluníčka? Jednou z nejoptimálnějších variant jsou řecké ostrovy, tedy Rhodos, Kréta, Zakynthos, Samos, Korfu a Kos. Okouzlující přírodní scenérie protkané bohatou historií a bájnými mýty a legendami jsou jako stvořené pro báječnou dovolenou. Přestože k Řecku, kolébce evropské civilizace, náleží dvě tisícovky ostrovů, nejpopulárnější je zmíněná šestice.

Kréta

Největším ostrovem je Kréta, jež se těšila přízni řeckých bohů. Zamilujete si její dlouhé písčité pláže, romantické zálivy a malebná horská údolí. Z jihu je omývána Libyjským a ze severu Krétským mořem. Mimochodem – severní část ostrova je velmi vyhledávanou lokalitou, a to zejména letoviska Heraklion, Kokkini Hani či Rethymo. Malebné a klidné zálivy ve tvaru půlměsíce, dominantní pohoří a široké i malé pláže s průzračně čistým mořem – to je jižní část Kréty. Nachází se zde mimo jiné i nejjižněji položené město celé Evropy – Ierapetra, dále druhý největší mínojský palác Festos či pozůstatky města Gortys, které bylo za dob Římanů hlavním městem.

řecký ostrov Kréta

Rhodos

Čtvrtým největším – a přitom nejpůsobivějším – ostrovem Řecka a zároveň i největším ostrovem souostroví Dodekanésos je Rhodos (také na úvodním snímku). Jeho název se odvozuje od řeckého slova rhodon, což znamená růže. Navzdory tomu zde najdeme spíše ibišky. A také 29 druhů rostlin, které jinde nerostou. Léto je zde velmi dlouhé, některé statistiky uvádějí až 340 slunečných dnů v roce. Rhodos navíc tvoří pomyslný most mezi východem a západem, tedy mezi evropskou kulturou a Orientem.

řecký ostrov Rhodos

Korfu

Korfu neboli Kerkyra si vysloužila přezdívku „zelená perla Jónského moře“. Nejen díky olivovníkovým hájům, ale také cypřišům, eukalyptům, vinné révě, piniím a více než 40 druhům orchidejí je ostrov stále zelený. Pobřeží měří více než 200 kilometrů a svou oblíbenou pláž si najde každý. Na Korfu žil i spisovatel Gerald Durrell, který napsal o svém pobytu zde několik knih (např. O mé rodině a jiné zvířeně). Volné chvíle tady s nadšením trávila i císařovna Sisi, a to na Myším ostrově a v Achilleionu. Naše redakce na tomto ostrově nedávno prožila několik příjemných dní. Můžeme tedy bez obav prohlásit, že dovolená 2015 na Korfu není ani trochu špatný nápad!

řecký ostrov Korfu

Samos

Mezi nejzelenější a nejhornatější ostrovy Egejského moře patří Samos, rodiště slavného matematika Pythagora. Vysněnou idylku všech estétů umocňují oblázkové, písečné i smíšené pláže a tyrkysová voda. Zajímavostí je, že se necelé dva kilometry od ostrova nachází Turecko. Samos se ve světě proslavil svým muškátovým vínem, jež se pyšní mnoha oceněními. Nejznámějšími odrůdami jsou například Samos Nectar nebo Samina. Tato vína se dokonce používají jako mešní a vyvážejí se i do Vatikánu. Co se památek týče – jednou z nejzajímavějších je Eupalionský kanál, který byl postaven v šestém století před naším letopočtem za vlády tyrana Polykrata. Jedná se o akvadukt, jenž byl určen k zásobování hlavního města vodou.

řecký ostrov Samos

Zakynthos

Nejjižnější a zároveň třetí největší ostrov Jónského souostroví se jmenuje Zakynthos. Ten je díky svým klimatickým podmínkám a mělkému a čistému moři ideální pro dovolenou s malými dětmi. Proslavil se i tzv. Modrými jeskyněmi na severním mysu Skinari. Je v nich zářivě modrá voda, jakoby fosforeskující a vycházející odněkud z hloubi moře. Lákadlem jižní části ostrova jsou pláže zátoky Laganas a mořské želvy Caretta-Caretta, jež jsou ohroženým a tím pádem vzácným druhem.

řecký ostrov Zakynthos

Kos

Nejmenším z vybraných šesti ostrovů je Kos, proslulý například tymiánovým medem, který koupíte skoro všude a ze kterého místní připravují vynikající dezerty. Dále se jedná o rodiště Hippokrata, otce moderní medicíny. Ostrov má velmi dobře značenou síť cyklostezek. Stejně jako v celém Řecku si zde pochutnáte na specialitách, k nimž patří souvlaki, tzatziki či musaka. Místním nápojem je kanelada, skořicový nealkoholický nápoj. V místním Archeologickém muzeu spatříte nejvzácnější sbírky vykopávek, ale nejen je. Nejslavnějším exponátem je mramorová socha Hippokrata, která se datuje do 4. století před naším letopočtem. Turisté si na Kosu oblíbili prázdninová letoviska Lambi, Tigaki, Marmari, Mastichari, Kardamena či Kefalos.

řecký ostrov Kos

Základní informace o Řecku

Počet obyvatel: 11 283 293 (r. 2009)

Hlavní město: Atény (3 miliony obyvatel)

Měna: euro (EUR)

Kurz: 1 EUR = 27, 43 Kč

Jazyk: řečtina

Teploty v červnu: vzduch 30 °C, voda 21 °C

V červenci: vzduch 32 °C, voda 23 °C

V srpnu: vzduch 33 °C, voda 25 °C

V září: vzduch 29 °C, voda 24 °C