Chrámový komplex Angkor Wat, považovaný za nejrozlehlejší na světě, se stal symbolem Kambodže, na jejímž území se nachází; je dokonce zobrazen na její státní vlajce.

Začali ho budovat ve stejnojmenné metropoli říše Khmerů, poměrně malého národa, kterému se však povedlo ovládnout zdejší území i přes značnou početní převahu dalších etnik, jako byli Thajci a Vietnamci.

Angkor Wat

V době největšího rozkvětu, kolem roku 1000, byl Angkor největším městem na světě. Zaujímal rozlohu asi 1000 kilometrů čtverečních a mohl mít až kolem milionu obyvatel!

Angkor Wat

Turisté si oblíbili malý okruh

Chrámy patří k nejnavštěvovanějším lokalitám na světě. Někteří turisté ani jinam v zemi necestují, což je škoda, Kambodža určitě stojí za bližší prozkoumání. Pro nás má půvab v tom, že král Norodom Sihamoni hovoří plynně česky, žil u nás 13 let!

Ale zpět k tématu. Mezi turisty je oblíbený malý okruh, který zahrnuje prohlídku tří nejslavnějších chrámů – Angkor Wat, Bayon a Ta Prohm.

První postavil král Súrjavarman II. původně jako hinduistický pro boha Višnu. Ve 14. až 15. století byl přeměněn na buddhistický a tím zůstal dodnes. A i nadále je, stejně jako všechny ostatní chrámy, využíván k modlitebním obřadům.

Angkor Wat

Menší stavby připomínají pyramidy

Kromě těch z malého okruhu jsou zde i další a menší – Baphuon (z jedné strany shlíží na turisty ležící 70metrový Buddha) a Phimeanakas, oba mají tvar pyramidy.

Chrám Bayon je často považován za nejhezčí z celého komplexu. I díky tomu, že ze stěn a věží si každého návštěvníka prohlíží 216 obřích kamenných obličejů.

Bayon

Vypadají tajemně a roztomile zároveň, možná zobrazují podobu krále Džajavarmana VII.

Bayon

Ten ho totiž dal v roce 1186 postavit. Jediný ze všech byl už od samého začátku projektován jako buddhistický.

Proháněla se zde Lara Croft

Poslední stavbou „velké trojky“ je chrám Ta Prohm. Říká se mu pralesní, poněvadž jeho základy i budovy jsou prorostlé kořeny obrovských stromů. Po pádu Khmerské říše v 15. století byl totiž opuštěn a zarůstal vegetací. Na radu francouzských restaurátorů ho nechali ve stavu, v jakém byl.

Ta Prohm

Usoudili totiž, že zpola udušený obrovskými stromy působí velice malebně. Jinak Ta Prohm zpopularizoval film Lara Croft – Tomb Rider, který se zde natáčel.

Ta Prohm