Městečko Kolmanskop uprostřed pouště Namib v Africe se ve 20. letech 19. století pyšnilo honosnými domy. Ovšem dnes mu přezdívají „město duchů“. Jeho budovy jsou zchátralé, všude leží jen prach a písek. 

Historie Kolmanskopu se začala psát v roce 1908. Právě tehdy našel německý drážní dělník Zacharias Lewala při čistění kolejnic v písku lesklý kamínek – diamant.

Kolmanskop

Němci se topili v penězích

To, co se rozpoutalo, lze nazvat diamantovou horečkou. Do oblasti proudily davy hledačů diamantů, usídlovaly se tu celé rodiny. A diamantů bylo tolik, že Německo, tehdejší koloniální mocnost, nechalo oblast uzavřít.

Kolmanskop Namibie

Ve vzniklém městě zůstalo jen několik stovek Němců a najatých dělníků, kteří si užívali luxusu. Z někdejších záznamů vyplývá, že se tu mezi lety 1908 až 1914 vytěžilo asi tisíc kilogramů diamantů o celkovém množství pěti milionů karátů!

Kolmanskop Namibie

Pohádka trvala třicet let

Jestliže ještě na počátku 20. let v diamantovém městě žilo přibližně tisíc obyvatel, kteří měli k dispozici bazén, divadlo, nemocnici, kasino, hernu a taneční sál, fungovalo tu pekařství, řeznictví, rozváželo se mléko, v 50. letech už bylo všechno jinak. Diamantů postupně ubývalo a jižněji v poušti bylo navíc objeveno jiné naleziště. Nastal odliv obyvatelstva a roku 1954 se městečko v jižní Namibii stalo liduprázdným.

Kolmanskop Namibie

Turisty láká minulost a muzeum

V 80. letech 20. století si ale Kolmanskop vzala na starost těžařská společnost De Beers. Budovy zakonzervovala a vzniklo muzeum o historii těžby diamantů v Africe. A tak je v současnosti městečko vděčným cílem turistů. Ovšem přístup do něj není volný, zájemci si musí předem zakoupit povolení.

Kolmanskop Namibie