Země neomezených možností, tak se kdysi říkalo Spojeným státům. Ale zdá se, že alespoň v oblasti architektury ji chce o tento primát připravit Čína. Ta nejdříve začala stavět dokonalé napodobeniny slavných světových památek, včetně Eiffelovky. Teď se však čím dál víc snaží nalákat turisty i do odlehlejších končin země, kde pak vznikají v nepřístupném terénu, hlavně ze skla, vyhlídkové stavby.

První lávku postavili před čtyřmi lety

Jednou z prvních je terasa u města Čchung-čching v provincii Sečuán, inspirovaná tou, jaká je ve Skywalku v Grand Canyonu. „Pochopitelně“ je monumentálnější. Nachází se v nadmořské výšce 1123 metrů, 718 metrů nad zemí a je z ní – jak jinak – nádherný výhled. Není to ale nic pro bázlivce. Pohled přes průhlednou podlahu dolů pod nohy do závratné hloubky bere dech a vyžaduje notnou dávku odvahy.

Ještě před ní, v roce 2011, vznikla lávka ze skla, postavená mnohem výš (1433 m. n. m.). Spojuje západní stěnu Jün-meng s vrcholem hory Tchien-men a vrcholkem Čang-ťia-ťie.

Ztratí se unikátní most v oblacích?

V říjnu se však slavnostně otevře zbrusu nový skleněný most, který bude třešničkou na dortu. Projektovalo ho izraelské Studio Haim Dotan Architects, jež se zaměřuje na nejmodernější architekturu a urbanismus.

Zhangjiajie Grand Canyon Glass Bridge

Je v provincii Chu-nan, unese naráz až 800 lidí a půjde o nejdelší a nejvyšší stavbu ze skla na světě. Podle projektu má být most téměř neviditelný a má se ztrácet v mracích.

čínský most inspirovaný Avatarem

Kdo chce, může si skočit

Má dva boční ocelové nosníky a závěsná lana. Kvůli stabilitě v takové výšce, kde je silný poryv větru, byl použit speciální letecký materiál. Na téměř průsvitném chodníku bude navíc i místo určené pro bungee jumping.

Zhangjiajie Grand Canyon Glass Bridge

Nejnovější atrakce není logicky pro každého. Kdo se bojí výšek a trpí závratí, měl by zůstat raději doma, ale i ostatním se doporučuje raději kráčet pomalu a kochat se.

Zhangjiajie Grand Canyon Glass Bridge v Číně

Architekty zaujala Pandora

Unikátní most, pojmenovaný Zhangjiajie Grand Canyon Glass Bridge, je výjimečný i tím, že se doslova klene mezi dvěma útesy v národním parku. Pro tvůrce byla prý inspirací planeta Pandora ve filmu Avatar režiséra Jamese Camerona.

Zhangjiajie Grand Canyon Glass Bridge vizualizace

Podle ambiciózních plánů by se na šest metrů širokém chodníku v Číně dokonce měly konat módní přehlídky – pokud se jim tam povede dostat modelky.

Zhangjiajie Grand Canyon Glass Bridge v Číně