Jak ukazuje praxe, lze k výstavbě domů s úspěchem použít i nejrůznější netradiční materiály. A tak můžeme v různých koutech světa narazit například na stavby z láhví – skleněných i plastových.

Nejstarší takový dochovaný dům s názvem Bottle House je v Nevadě, v nyní již zaniklém zlatokopeckém městečku Rhyolite.

Bottle House Tom Kelly

Postavil ho mezi lety 1905 až 1907 Tom Kelly a spotřeboval k tomu 50 000 skleněných láhví od piva, které získal z místních barů. V roce 2005 prošel dům rekonstrukcí a v současnosti je atrakcí pro turisty.

Bottle House Tom Kelly

Chrám má být varováním

Jinou kuriózní stavbou z láhví je buddhistický chrám Wat Pa Maha Chedi Kaew (také na hlavním snímku) v Thajsku, v provincii Sisaket. Říká se mu Chrám z milionu láhví a počátky jeho vzniku jsou spjaty s rokem 1984.

Wat Pa Maha Chedi Kaew

Tehdy začali zdejší mniši používat láhve nejprve jen k dekoračním účelům. Návštěvníkům se však jejich práce zalíbila, a tak jim láhve cíleně přinášeli. Mniši se následně rozhodli postavit z láhví celý chrám jako varování veřejnosti před znečišťováním přírody.

Wat Pa Maha Chedi Kaew

Základním stavebním materiálem chrámu jsou zelené láhve od piva Heineken a hnědé pivní láhve značky Chang. Chrám jich tvoří celkem 1,5 milionu.

Wat Pa Maha Chedi Kaew

Pozadu nezůstala ani Kanada

V Kanadě pro změnu vznikly v 80. letech na Ostrově prince Edwarda z recyklovaných láhví domek, hostinec a kaple. Během čtyř let je tu vybudoval Edouard T. Arsenault.

Glass Bottle House

Inspiraci prý našel na pohlednici z Britské Kolumbie, kterou dostal od své dcery. Na 25 000 láhví, jež pro své dílo použil, nashromáždil díky pomoci okolních restaurací, příbuzných a přátel.

Glass Bottle House