Palmeral de Elche neboli Palmový háj v Elche je jedním z největších palmových lesů v Evropě. V současné době je rozdělen na několik částí: městský park, zahrady Huerto del Cura, Huerto de la Torre, Hort del Gat a další.

Byl navržen Araby, kteří město založili a vytvořili zde nádhernou palmovou oázu. Využili tak ke svému prospěchu špatné hydrologické podmínky tohoto kraje, jenž byl prakticky bez vody. Už v 18. století zde rostlo na 200 000 palem. Od roku 2000 je tento palmový ráj, jenž se nachází u Alicante, zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Palmeral de Elche neboli Palmový háj v Elche

Prohlídka zahrnuje také ukázku pletení

Propojení města a palmového háje ve Španělsku je jedinečné. Stromy vytvářejí úžasnou zelenou kulisu městu a jeho starobylým domům. V některých zahradách se nacházejí hotelové bungalovy nejvyšší kategorie.

Zájemce o prohlídku zde uvidí nejen různé druhy palem a velmi starých stromů. Její součástí jsou i ukázky sběru datlí a způsobu využití palmových listů na pletení košíků a sandálů. A také všechny informace týkající se výzkumu palmy datlové v přírodovědné stanici Phoenix.

Elche

Představení si žádá listy

Pěstují se zde rovněž palmy bílé, jejichž listy se používají při procesí během Květné neděle o Velikonocích, ale také pro představení známé pod názvem Zázrak Elche. To se odehrává v místním kostele a anděl při něm předává Panně Marii palmový list.

Elche a blízká Alcúdia jsou známé jako archeologická naleziště. Odtud pochází i slavná busta Dáma z Elche, která je dokladem staré iberské kultury a je datována do 5. století před Kristem…

Palmeral de Elche neboli Palmový háj v Elche