Jablka zvyšují imunitu, pomáhají člověku udržet si odolnost vůči stresu. Obsahují vlákninu, vitamín C a řadu antioxidantů, které snižují riziko vzniku rakoviny. Jiné látky chrání mozek před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou. Z jablek se vyrábějí mošty a džusy, džemy, kompoty i čaje. Málokdo dosud neochutnal jablečný štrúdl nebo koláč. Jestliže v budoucnu zavítáte do Bosny, stoprocentně se tam setkáte s pojmem tufahija. O co kráčí?

Pošmáknete si i v Makedonii

Tufahija (někdy také tufahije) je bosenský dezert vyrobený z vařeného jablka plněného ořechovou náplní. Tato dobrota je velmi populární v Bosně a Hercegovině, Makedonii a Srbsku. Na Balkán se dostala během osmanské nadvlády, původně pochází z Persie. Výraz tufahija má původ v arabštině, slovo tuffàh totiž znamená jablko.

tufahija Bosna

Tufahija si žádá i višeň

A jak se tufahija vyrábí? Jablka oloupeme, odstraníme z nich jadřince a a pak je vaříme ve sladké vodě s citronem. Našleháme máslo, přidáme mleté ​​mandle nebo vlašské ořechy, trochu mleté ​​kávy, míchaný vaječný bílek a trochu šlehačky (nebo sladké smetany). Vznikne hmota, jíž jablka naplníme. Poté přelijeme cukrovým sirupem (sorbetem) a ozdobíme smetanovou pěnou, na kterou „posadíme“ višeň nebo třešeň. Tufahija se podává studená.

tufahija alias tufahije

Recept pro 4 osoby

Neřadíte se mezi „ostřílené“ kuchaře? Nevadí, tady je mnohem konkrétnější a nenáročný recept. K přípravě „české verze“ bosenského dezertu tufahija potřebujeme 4 jablka, 200 gramů šlehačky, 30 gramů změklého másla, 20 gramů mletých vlašských ořechů, 3 lžíce citronové šťávy, 1 lžíci medu, špetku mleté kávy a cukr krystal.

Do menšího hrnce nalijeme tolik studené vody, aby byla jablka téměř ponořená. (Ta však posléze vyndáme.)

Do vody nasypeme cukr v přibližném poměru 1:1. Přidáme citronovou šťávu a za občasného zamíchání svaříme na sirup.

Jablka oloupeme, vykrojíme z nich jadřince a vložíme je do sirupu. Vaříme je cca 8 minut, pak je opatrně vyndáme a necháme okapat.

Máslo našleháme vidličkou, vmícháme do něj ořechy, med, kávu a polovinu šlehačky. Touto hmotou pak naplníme připravená jablka.

Ta dále polijeme trochou sirupu, v němž se jablka vařila, a ozdobíme zbytkem šlehačky a případně zelení (meduňka, máta atd.) nebo višní či třešní. Necháme vychladnout a podáváme. Klidně i se zmrzlinou…

Přejeme dobrou chuť!

bosenský dezert tufahija