V uplynulých dnech hned několik ministerstev zahraničí stáhlo varování před cestami na malebný jih státu Keňa a do města Mombasa. Dříve byla tato oblast, od Watamu až po hranice s Tanzanií, označovaná za nebezpečnou. Mnoho zemí doporučovalo do těchto končin necestovat, pokud to není nutné. Krok náležitě ocenil místní turistický úřad.

„Část jižního pobřeží byla stále otevřená turismu, ale nyní si hosté budou moci znovu užít většinu keňského pobřeží. Jedinou výjimkou je městečko Malindi a oblasti dále na sever, včetně okresu Lamu,“ uvedl mluvčí turistického úřadu.

Shanzu Beach Keňa

Jaké pláže Keňa nabízí?

Seznam pláží, které jsou turistům v Keni plně k dispozici, je poměrně vyčerpávající: Watamu, Kilifi, Mtwapa, Shanzu, Bamburi, Mombasa (včetně ostrova Mombasa), Nyali, Likoni, Shelly, Tiwi, Diani Beach, Galu Beach, Kinondo, Msambweni, ostrov Funzi, Shimoni a ostrov Wasini. Celé pobřeží je pak dostupné z letiště Moi v Mombase či Diani v Ukundě.

Watamu Keňa

„Jsme nadšeni z toho, že se mnohá zahraniční zastupitelství rozhodla zrušit doporučení necestovat na jižní pobřeží od Watamu po Diani. Jsme rádi, že budeme moci opět vítat více hostů v Mombase a na krásných plážích Kilifi a Watamu,“ uvedl ředitel turistického úřadu Muriithi Ndegwa.

Diani Beach Keňa

Teroristé odradili skoro 100 tisíc cizinců

Teroristické útoky v Keni vedly k 25procentnímu propadu příjezdů zahraničních turistů oproti loňskému roku. To značně narušilo keňský státní rozpočet, který se do značné míry spoléhá na příjmy z turistického ruchu. Zatímco v prvních pěti měsících roku 2014 do Keni dorazilo 381 278 cizinců, v letošním roce to bylo za stejné období jen 284 313.

Tiwi Beach Keňa

Keňu tvrdě zasáhla série teroristických útoků, za nimiž stojí somálská islamistická skupina Aš-Šabáb. Ozbrojenci zaútočili v roce 2013 na nákupní centrum v hlavním městě Nairobi. V roce 2014 na pobřežní města a letos na univerzitu ve městě Garissa. Celkem přišlo o život přes 400 lidí. Místní úřady však věří, že situace už bude nyní klidnější. Keňa totiž zpřísnila bezpečnostní opatření a turistická letoviska jsou pečlivě hlídaná policií.

Mombasa Keňa