Za poslední měsíc se objevilo hned několik článků, které informovaly buď o problémech turistů v zahraničí, anebo o připravovaných zákonech, jež mohou cestovatelům více i méně zkomplikovat pobyt v cizí zemi.

Je docela pravděpodobné, že po nedávných událostech už se nikdo nebude chtít fotografovat nahý na posvátné hoře v Malajsii. Je však mnohem více prohřešků, kterým bychom se v zahraničí měli vyvarovat. A lecco nemusí být na první dobrou tak zřetelné, jako například obnažování v muslimské zemi. Tady jsou (některé) nejdivnější zákony světa:

Francouzi drtí řidiče

Tak třeba ve Francii je i nadále protizákonné jezdit v autě bez alkoholového testeru, přestože vláda tyto pokuty ve výši 11 eur zatím odkládá na neurčito. Stejně tak je tam nelegální převážet jakékoliv zařízení, které je schopné identifikovat a řidiči dopředu oznámit přítomnost rychlostních radarů nebo kamer. A zrovna kamery umějí nahlásit velké množství navigací.

Francie a testery

Ženy v Emirátech nesnášejí objektiv

Focení vládních budov, letišť a často i kostelů je nelegální v mnoha zemích. Focení letadel se například nemusí vyplatit i v Řecku, jak ukázal rok 2001, kdy tam bylo zatčeno a obviněno ze špionáže 12 Britů, kteří prý pouze vyrazili sledovat letadla. Ve Spojených arabských emirátech vám však může nadělat potíže i fotoaparát na pláži a stížnost jakékoli ženy, jež bude tvrdit, že jste si ji zvěčnili.

zákaz fotografování

V Singapuru si nezažvýkáte

Na Kypru je nelegální troubit v autě, pokud se nacházíte v blízkosti nemocnice. Vydáte-li se do Singapuru, hodí se vědět, že je tam nepřípustné žvýkání žvýkačky či veřejné vystavování národních vlajek. Takže pokud tam náhodou budete v době konaní jakéhokoliv sportovního mistrovství, zkuste neslavit výhru v ulicích s českou vlajkou na zádech.

Singapur zakazuje žvýkání

Plavky na ulici? Ani omylem!

A vůbec, pozor na oblečení. Že není vhodné se v některých muslimských zemích příliš odhalovat, to ví snad každý. Ale to, že je v jistých částech Španělska protizákonné chodit po ulici jen v kraťasových plavkách či bikinách, to už možná netušíte. Může se vám to vymstít třeba na Mallorce, a to formou pokuty.

Mallorca nepodporuje plavky v ulicích

Hra na vojáky se nemusí vyplatit

A abychom zůstali u oblékání – na Jamajce, Barbadosu či v Saúdské Arábii není legální nosit oblečení s maskovacími motivy. A znáte české turisty, ti si sem tam nějaké to maskáčové tričko nebo kraťasy rádi vezmou na sebe.

Tohle oblečení na Jamajce a Barbadosu neprojde!

Kodein může nadělat potíže

A pozor také na léky! Pokud máte u sebe prášky proti bolesti, určitě si s sebou vezměte předpis od lékaře, protože některé takové medikamenty mohou být různě po světě ilegální. Problém může nastat dokonce i ve chvíli, kdy vám již kolují v krevním oběhu. Takový kodein vám může v Řecku nadělat hodně potíží.

prášky proti bolesti

V Thajsku nepomlouvejte krále!

Míříte do Thajska? No tak hlavně ani náznakem nezkoušejte nadávat na krále či jakéhokoliv jiného člena královské rodiny. Tento přečin se nazývá Lèse Majesté a hrozí za něj trest odnětí svobody v rozmezí tří až 15 let, výjimečně i delší. Pravidlo se vztahuje rovněž na dřívější vládce, včetně těch zemřelých. Ač je Thajsko hezká země, jejich vězení nejsou místem, kde byste se chtěli zdržovat déle než několik mikrovteřin.

Comments are closed.