Za poslední měsíc se objevilo hned několik článků, které informovaly buď o problémech turistů v zahraničí, anebo o připravovaných zákonech, jež mohou cestovatelům více i méně zkomplikovat pobyt v cizí zemi.

Je docela pravděpodobné, že po nedávných událostech už se nikdo nebude chtít fotografovat nahý na posvátné hoře v Malajsii. Je však mnohem více prohřešků, kterým bychom se v zahraničí měli vyvarovat. A lecco nemusí být na první dobrou tak zřetelné, jako například obnažování v muslimské zemi. Tady jsou (některé) nejdivnější zákony světa:

Francouzi drtí řidiče

Tak třeba ve Francii je i nadále protizákonné jezdit v autě bez alkoholového testeru, přestože vláda tyto pokuty ve výši 11 eur zatím odkládá na neurčito. Stejně tak je tam nelegální převážet jakékoliv zařízení, které je schopné identifikovat a řidiči dopředu oznámit přítomnost rychlostních radarů nebo kamer. A zrovna kamery umějí nahlásit velké množství navigací.

Francie a testery

Ženy v Emirátech nesnášejí objektiv

Focení vládních budov, letišť a často i kostelů je nelegální v mnoha zemích. Focení letadel se například nemusí vyplatit i v Řecku, jak ukázal rok 2001, kdy tam bylo zatčeno a obviněno ze špionáže 12 Britů, kteří prý pouze vyrazili sledovat letadla. Ve Spojených arabských emirátech vám však může nadělat potíže i fotoaparát na pláži a stížnost jakékoli ženy, jež bude tvrdit, že jste si ji zvěčnili.

zákaz fotografování

V Singapuru si nezažvýkáte

Na Kypru je nelegální troubit v autě, pokud se nacházíte v blízkosti nemocnice. Vydáte-li se do Singapuru, hodí se vědět, že je tam nepřípustné žvýkání žvýkačky či veřejné vystavování národních vlajek. Takže pokud tam náhodou budete v době konaní jakéhokoliv sportovního mistrovství, zkuste neslavit výhru v ulicích s českou vlajkou na zádech.

Singapur zakazuje žvýkání

Plavky na ulici? Ani omylem!

A vůbec, pozor na oblečení. Že není vhodné se v některých muslimských zemích příliš odhalovat, to ví snad každý. Ale to, že je v jistých částech Španělska protizákonné chodit po ulici jen v kraťasových plavkách či bikinách, to už možná netušíte. Může se vám to vymstít třeba na Mallorce, a to formou pokuty.

Mallorca nepodporuje plavky v ulicích

Hra na vojáky se nemusí vyplatit

A abychom zůstali u oblékání – na Jamajce, Barbadosu či v Saúdské Arábii není legální nosit oblečení s maskovacími motivy. A znáte české turisty, ti si sem tam nějaké to maskáčové tričko nebo kraťasy rádi vezmou na sebe.

Tohle oblečení na Jamajce a Barbadosu neprojde!

Kodein může nadělat potíže

A pozor také na léky! Pokud máte u sebe prášky proti bolesti, určitě si s sebou vezměte předpis od lékaře, protože některé takové medikamenty mohou být různě po světě ilegální. Problém může nastat dokonce i ve chvíli, kdy vám již kolují v krevním oběhu. Takový kodein vám může v Řecku nadělat hodně potíží.

prášky proti bolesti

V Thajsku nepomlouvejte krále!

Míříte do Thajska? No tak hlavně ani náznakem nezkoušejte nadávat na krále či jakéhokoliv jiného člena královské rodiny. Tento přečin se nazývá Lèse Majesté a hrozí za něj trest odnětí svobody v rozmezí tří až 15 let, výjimečně i delší. Pravidlo se vztahuje rovněž na dřívější vládce, včetně těch zemřelých. Ač je Thajsko hezká země, jejich vězení nejsou místem, kde byste se chtěli zdržovat déle než několik mikrovteřin.