Kultovní filmové trilogie Pán prstenů a Hobit přilákaly stamiliony diváků. Hodně z nich kromě dobrodružného děje zaujaly nádherné přírodní kulisy, a proto se vydávají na Nový Zéland, kde probíhalo natáčení.

Režisér Peter Jackson, místní rodák, dobře věděl o pestrosti zdejší krajiny. Posloužila mu pro krásné, romantické záběry z elfího sídla Roklinka, stejně tak pro scény z děsivého Mordoru.

Mt. Ruapehu Nový Zéland

Z Osamělé hory se občas kouří

Ten najdeme téměř celý v národním parku Tongario kolem jezera Lake Taupo a vesničky Whakapapa, kde byl ubytován i filmový štáb včetně herců.

Odsud vedou zajímavé turistické trasy Napříč Mordorem, třeba k vodopádu Tawhai Falls. Nejnáročnější je Tongario Crossing, ta obnáší 18 kilometrů do kopce s převýšením 800 metrů.

Mt. Ruapehu

Poblíž je i Osamělá hora, trpasličí říše, která si „zahrála“ v Hobitovi; tou je aktivní sopka Mt. Ngauruhoe. Dá se vylézt přímo na její vrchol, několikrát za rok se z něj kouří.

Hora osudu zve na kávu

Asi nejvíc záběrů z říše Temného pána Saurona bylo natočeno v malé horské vesničce Iwikau Village a další sopce Mt. Ruapehu, která byla použita jako Hora osudu.

Mt. Ruapehu Nový Zéland

Ta naposledy explodovala v září 2007, ale spíš neškodně. Na její vrchol ve výšce 2020 metrů, kde je nejvýše položená kavárna v zemi, vede sedačková lanovka.

Mt. Ruapehu Nový Zéland

Z horní stanice vedou túry po dalších zajímavých místech, jedním z nich je nádherné jezero vzniklé po erupci sopky.

Mt. Ruapehu Nový Zéland

Hobitín leží na rodinné farmě

Suverénně nejnavštěvovanějším místem je však Hobitín. Ten leží ovšem úplně jinde, v oblasti Matamata, mezi vesnicemi Rotorua a Hamilton na Alexandrově rodinné farmě.

Hobitín

Volba byla zcela jasná

Režisér Jackson přiznal, že některá místa na Novém Zélandu vybíral až v poslední chvíli a přemlouval majitele, aby mu dovolili použít jejich pozemky. V případě Hobitína měl ale už předem jasno.

Nádherný výhled na mírně zvlněný profil krajiny, kopečky, kde se pásly ovce, jezírka, rybníky, potůčky i majestátní obrovský strom pro něj byly první volbou.

Hobitín Nový Zéland

Takový zájem nikdo nečekal

„Kraj“ se po premiéře Pána prstenů stal poutním místem fanoušků. Ti pozdější byli ale zklamáni, kulisy domků z filmového „papundeklu“ totiž dlouho nevydržely.

Ono se s tím, že by měly sloužit jako turistická atrakce, vůbec nepočítalo, ani s tak velkým zájem diváků. Proto, když se na stejných místech točil Hobit, bylo vše jinak.

Hobitín Alexandrova rodinná farma

Autentické jsou dokonce i kliky

Filmaři se dohodli s rodinou a dali si záležet. Použili kámen, dřevo a keramiku tak, aby vše zůstalo zachováno i pro následující generace návštěvníků.

Výsledek řemeslné zručnosti pracovníků filmového štábu se smyslem pro detail je vidět všude, od fasád domů, přes poštovní schránky až po zdobení klik dveří a oken.

Hobitín

Nezapomněli ani na teplý vítr

Bonusem jsou pocity, které člověk prožívá při osobní návštěvě – vůně, zvuky, teplý vítr ve tváři. K vidění je domek Samvěda Křepelky i Dno pytle (na snímku), sídlo rodu Pytlíků.

Dno pytle Hobitín

Z dálky je vidět hostinec U zeleného draka, ten se možná brzy otevře. Majitelé farmy sice stále chovají ovce a skot, ale jsou si vědomi toho, jak lukrativní pozemek vlastní.

Domů neodjedete s prázdnou

Všude je proto množství rekvizit, které sloužily k natáčení filmů. Vzhledem k tomu, že skoro každý, kdo sem zavítá, je viděl několikrát, hned si každou zařadí na správné místo.

Málokdo vynechá návštěvu obchodu se suvenýry, nazvaného The Shires Rest, a kavárny, v níž si může utřídit nevšední zážitky. Hobitín je zkrátka a dobře jen jeden.

Hobitín Nový Zéland