Perská říše kdysi vládla tehdejšímu světu a rozkládala se od Středozemního moře k Indickému oceánu, navíc první její král Achaimenés byl podle legendy synem poloboha Persea, syna samotného Dia.

I na jeho počest se hlavní město nazývalo Persepolis. Dnes ho, lépe řečeno to, co z něj zbylo, najdeme v íránské provincii Fárs, v antice známé jako Persida. I když má tato země dost kontroverzní pověst, při dodržování muslimských tradic je zcela bezpečná.

Persepolis

O destrukci se postaral Alexandr Veliký

Persepolis zvlášť, pečuje o ni Íránská správa antických památek, jež ji hlídá nejen před sebevražednými atentátníky, kteří tu ale prakticky nejsou, tak proti vykradačům.

Persepolis Írán

Snahou je zrekonstruovat velkolepé paláce. Ty, stejně jako celé město, zapálil v roce 330 před naším letopočtem Alexandr Veliký. Otázka je proč, většinou se spokojil s dobytím města, často dokonce nechal na trůně původního panovníka poté, co mu přísahal věrnost.

město Persepolis

Bohužel po jeho nájezdu zbyly jen základy budov popsaných na hliněných tabulkách nalezených při archeologických vykopávkách.

K čemu sloužila svatyně?

Hlavním pozůstatkem je rozlehlý komplex, zbudovaný na umělé terase o rozměrech 450 x 300 metrů při úpatí Kúh-e Rahmát. Paláce Ápádána, Dareiův, Tačara, Xerxův, Tisíce sloupů či Brána národů musely být ve své době výkvětem architektury.

město Persepolis v íránské provincii Fárs

Z města vede cesta k Nakš-e Rustam, kde jsou ve skále vytesané hrobky perských králů. Před nimi stojí Zarathuštrova svatyně, o její funkci se stále vedou spory.

Stejně tak o tom, zda tento náboženský vůdce vůbec existoval. Jeho nauka se začala šířit až v dobách Parthské říše, kdy už musel být dávno po smrti. V každém případě jde o dvanáctimetrovou věž z vápencových kvádrů. Poblíž ní je město Shiraz (na snímku).

Shiraz Írán

V jeho okolí se už před tisícovkou let pěstovala odrůda výtečného vína, kterou přivezl rytíř Gaspard de Sterimberg do Francie a ta ji pak začala vydávat za vlastní.

O dávné historii vypovídají reliéfy

Nejlepší obrázek o životě v mocné Perské říši si lze udělat z obrazových reliéfů na zdech, které se zachovaly. Najdeme na nich nejen hrdinské skutky panovníků a dějinné události, ale i scény z běžného života, zvířecí nebo náboženské výjevy.

reliéfy Persepolis

Jakoby zázrakem se v Íránu zachovala nevelká hrobka krále Kýra II. Alexandrova nenávist totiž sahala tak daleko, že všechny ostatní nechal vyplenit…

hrobka krále Kýra II.