Jako by nestačilo, že – nejen – v Iráku a Sýrii denně vraždí nevinné oběti samozvaná organizace Islámský stát. Ve světě se dějí i šílenosti páchané na těch nejroztomilejších stvořeních mořské říše. Ani po světových masakrech a teroristických útocích si obyvatelé Faerských ostrovů nenechali včera ráno ujít každoroční zabíjení delfínů a velryb.

Jedná se o tisíciletou tradici

Tento svátek krutosti je nazýván Grindadráp. Lovci na lodích nejdřív obklopí kulohlavce širokým půlkruhem a pak je pomalu zaženou do zátoky nebo ke dnu fjordu. Tam jim přeříznou páteř a nechají je pomalu vykrvácet. Moře u Faerských ostrovů se tak zbarví do ruda. Je to neskutečně krutá podívaná, protože delfíni i velryby „křičí“ o pomoc.

krvavé moře u Faerských ostrovů

Faerské ostrovy jsou autonomní oblastí Dánska, kde je lov velryb zakázán, nepatří však do Evropské unie. Faeřané mají vlastní zákony, které vybíjení kulohlavců černých, vorvaňovců zobatých a delfínů povolují. Lov kytovců a konzumace jejich masa patří k tisícileté tradici, přestože se maso nesmí prodávat. Obyvatelé Faerských ostrovů si je rozdělují mezi sebe.

Grindadráp Faerské ostrovy

Obyvatelé Faerských ostrovů štvou ochránce

Toto barbarství nenechává klidnými ochránce zvířat a hlavně členy organizace Sea Shepherd. Kanadský aktivista a zakladatel spolku, kapitán Paul Watson, se na svém facebookovém profilu zostra rozepsal na téma faerského brutalismu. Rybáře popsal doslova jako vrahy, kteří z tohoto počinu mají vlastně radost. Nicméně na mrtvé kytovce s vnitřnostmi na zemi je opravdu smutný pohled.

kapitán Paul Watson