Díky vysokým věžím, které si stavěly zdejší šlechtické rody, se maloměsto San Gimignano v italském Toskánsku honosí přezdívkou Manhattan středověku.

Už v éře Etrusků to byla malá osada, na čemž se dlouho nic nezměnilo; v jedenáctém století tu stály jen čtyři domy. Možná ke změně přispěl ze záhrobí místní patron, svatý Gimignan. Biskup, který zachránil zdejší území před vojsky barbarských Hunů.

Ale spíš v jejím rozvoji hrála roli výhodná poloha v jakémsi trojúhelníku mezi třemi významnými městy – Florencií, Sienou a Pisou.

věž v San Gimignano

Věže rostly díky vínu a šafránu

Navíc v širokém okolí jsou zcela ideální podmínky pro pěstování drahého šafránu a vinné révy. I díky tomu místní šlechtické rody bohatly a stavěly si honosné paláce a obranné věže (bylo jich tu 72, zachovalo se 15), které pyšně čněly do výšky.

Radní si byli velmi dobře vědomi této rarity a prosadili rozhodnutí ve stylu perpetuum mobile. Vlastníci byli totiž povinni za každou zbouranou věž postavit novou!

San Gimignano

Místní dvojčata patřila rodu Salvucci

Mocný rod Salvucci dával okázale najevo svůj vliv dokonce dvěma věžemi, ty trochu připomínají známá newyorská dvojčata, zničená 11. září 2001.

dvojčata San Gimignano

Stavěly se ale i kostely a honosné paláce, zejména na náměstích Piazza della Cisterna a Piazza del Duomo.

Piazza della Cisterna San Gimignano

Za zmínku rovněž stojí brána Porta San Giovanni z třináctého století, jedna z nejkrásnějších ve středověku, a katedrála zasvěcená sv. Marii Assuntě se schody z 11. století.

Nejvyšší je Torre Grossa

Jsou tu i další zajímavé stavby – Pallazo del Podesta a kostel Chiesa di Sant´Agostino v románsko-gotickém stylu s krásnými nástěnnými malbami, znázorňujícími život sv. Augustina. Z věží jsou nejvyšší Torre Rognosa a Torre Grossa, měří 52 a 54 metrů.

pohled z výšky na San Gimignano

Z výšky je možné pozorovat okolí či město samotné, v něm lze navštívit muzeum mučicích nástrojů a pak příjemnou procházkou dojít až k ruinám pevnosti Rocca.

pevnost v San Gimignano

Gotika se zachovala díky úpadku

I když je nahoře, bohužel, zarostlá olivovníky a fíkovníky, skýtá nádherný výhled do kraje s vinicemi a půvabnými návršími. Jinak staré přísloví Pýcha přechází pád platí i u San Gimignana, to se totiž v patnáctém století dostalo do úpadku.

Historici ale poukazují na to, že právě díky „zakonzervování“ a zákazu nové výstavby se město v Toskánsku zachovalo prakticky v nezměněné gotické podobě.

Kromě památek táhnou i těstoviny

Díky ní nemá San Gimignano o turisty nouzi, spíš naopak. Nelákají je sem jen památky, ale i posezení v restauracích, kde si pochutnají na domácích těstovinách se smetanovou, tomatovou či olivovou omáčkou, oblíbené jsou také gnocchi, lasagne a kukuřičná kaše – polenta.

San Gimignano Toskánsko

Jídlo poté spláchnou douškem vynikajícího vína Vernaccia, jednoho z nejlahodnějších v Itálii, a hody ukončí proslulou kávou a zmrzlinou.