Ať chceme nebo ne, svět Čechy vnímá jako národ pivařů. A pravdou je, že mnozí z nás v zahraničí značně ohrnují nos buď nad kvalitou piva, nebo alespoň nad jeho vysokou cenou. A právě na ceny piva ve světě se zaměřila nejnovější studie. Jejím cílem bylo vytvořit jakýsi pivní cenový index, který by měl ukázat, kam je nejvhodnější cestovat za pivem. Kde tedy mají nejlevnější pivo?

Slováci jsou na třetím místě

Pokud jste věřili, že nejlevnější pivo je v ČR a nikam tedy nebudete muset, mýlíte se. Nejlevnější pivo je podle portálu Goeuro.cz v polském Krakově. Zlatavý mok tam prý vyjde v průměru na 41 korun. Nejde o žádnou oslnivou cenu. Nicméně v tomto výpočtu je zprůměrována cena třetinky piva v supermarketech (ta činí 15 korun) a točeného piva v restauracích (67 korun) včetně těch nejdražších.

Ukrajinský Kyjev je na druhém místě s totožnou sumou. Jen s tím rozdílem, že pivo v obchodech je dražší než v Krakově, ale naopak popíjení piva v hospodách vyjde levněji. Trojici pomyslných vítězů uzavírá metropole našich dlouholetých bratrů Slováků. Bratislava se podle studie, co se piva týče, jednoduše vyplatí.

konzumace piva

Pátá skončila Indie

Mnoho dalších míst v nejlevnější desítce vás jednoduše překvapí. Čtvrtá skončila španělská Malaga, páté indické Dillí, šesté vietnamské Ho Či Minovo Město. Sedmé Mexico City, osmý srbský Bělehrad, devátý paraguayský Asunción a desítku uzavřel thajský Bangkok.

Nejlevnější pivo versus Praha

A kde že je matička Praha? Podle této studie až na 26. místě s tím, že by zde „průměrné“ pivo mělo vyjít na 66 Kč. Inu, těžko říct, kam autoři studie chodili na škopek, ale nákupy piva v supermarketu a hospůdky čtvrté cenové museli zjevně kombinovat s místy, kde za pivo zaplatíte i stokorunu a více, tedy třeba s pražským letištěm.

nejlevnější pivo

Rumunsko porazilo ČR v konzumaci

Nicméně výsledky této studie bychom měli brát tak jako tak s určitou rezervou. Proč? Česká republika je již dlouhé roky uváděna jako největší konzument chmelového moku na jednoho obyvatele. A právě podle této studie by průměrný Čech vypil ročně „jen“ 130 litrů piva, zatímco průměrný Rumun o tři litry zlatavého nápoje více. A tomu se skoro nechce věřit.