Pobyt u moře je skoro pro každého Čecha ideální dovolenou, což je logicky dané tím, že ho nemáme. Mnozí s oblibou vyrážejí do míst, kde je něčím neobvyklé, jedním z nich je Smaragdové pobřeží na severu Sardinie.

Voda tu má barvu, kterou nikde jinde v Evropě nenajdete. Nejenže je až neuvěřitelně čistá, ale navíc její teplota je tak akorát – žádné kafe ani ledárna, prostě příjemně osvěžující. Pláže pak někteří zcestovalí jedinci přirovnávají k těm v Karibiku.

Porto Cervo Sardinie

Nejexkluzivnější je Romazzino Bay

Centrem Smaragdového pobřeží je městečko Porto Cervo, které je opravdu nádherné, ale také pořádně drahé, což se netýká jen cen ubytování (většinou v menších domech).

Porto Cervo Sardinie

V nejatraktivnější lokalitě Romazzino Bay necháte i 300 tisíc eur za m², chcete-li si koupit nemovitost. Je to i tím, že většinu staveb, které postupně vznikaly tak před padesáti lety, koupil, stejně jako většinu pobřeží, jakýsi zazobaný arabský šejk.

Naštěstí Sardinie, i když není velká (cca ¼ Česka), není zase tak malá a na jižním cípu ostrova se dají najít lokality, kde lze „vegetovat“ za celkem přijatelné peníze.

Smaragdové pobřeží Sardinie

Sportovci směřují do Gennargentu

Sardinie ale nepřitahuje jen mořem, pěší turisté i cyklisté často míří do horské oblasti Gennargentu mezi provinciemi Nuoro a Ogliastra nebo do dalších míst ve vnitrozemí obdivovat krásy přírody.

Gennargentu Sardinie

Sardinii se často přezdívá „ostrov barev“. Kvete tady totiž úplně všechno, jinak je ale místním symbolem pivoňka.

Gennargentu Sardinie

Pecorino milují nejen domácí

Další zvláštní skupinou, která se do těchto míst vydává, jsou gurmáni. Právě tady se totiž vyrábí známý tvrdý a chuťově velice výrazný sýr pecorino z ovčího mléka. A mimochodem – pecora znamená ovce.

Čím je vyzrálejší, tím je slanější a zároveň pikantnější. Má tradici už dva tisíce let, je výtečný na těstovinách, na mase nebo jen tak na přikusování k vínu.

pecorino

Večery patří promenádě

Pochopitelně, že na jídelníčku nemohou scházet plody moře, většinou čerstvě ulovené. Lze si na nich pochutnat i v menších přístavních restauracích, nejsou tak předražené. Tedy až na romantickou – rádoby rybářskou – vesničku Isola Rossa.

Porto Cervo Sardinie

Cenově přijatelné jsou naopak pláže Li Femini a Spiaggia Longa, oblíbenou kratochvílí je večerní korzování po zdejší pobřežní promenádě.

pláž na Sardinii