V mexické polopoušti, zhruba 100 kilometrů jihovýchodně od města Chihuahua, je pohoří Naica. To je doslova protkáno sítí puklin a přírodních jeskyní. Jedna z nich, Cueva de los Cristales (Jeskyně krystalů), je plná unikátních krystalů sádrovce – největších a nejkrásnějších na světě! 

Obří krasavce objevili díky těžbě

Puklinami v pohoří kdysi z nitra Země pronikaly k povrchu minerální termální prameny. Voda se cestou vzhůru ochlazovala, což vedlo k tomu, že se minerály začaly ukládat a krystalizovaly. Skalní dutiny tak vyplnily rudy bohaté na stříbro, olovo a zinek. Tyto kovy se tu také těžily a některé doly jsou ještě v provozu.

Cueva de los Cristales Mexiko

A právě při těžebních pracích v roce 2000 dělníci narazili v hloubce kolem 300 metrů na jeskyni s obřími krystaly sádrovce. Panují zde extrémní podmínky. Teplota se pohybuje kolem 65 stupňů Celsia a vlhkost je 100 procent. Ovšem i díky tomu tu najdete krystaly dlouhé až 10 metrů, jejichž průměr činí i dva metry.

Cueva de los Cristales (Jeskyně krystalů)

Zlodějíčci mají smůlu

Brzy po nálezu byla Cueva de los Cristales v Mexiku zapečetěna betonovou stěnou a kovovou bránou. To má největší krystaly světa ochránit před zničením. Mezi sběrateli by se jistě daly dobře zpeněžit, proto jsou pod zámkem a vstup do jeskyně je vázán pouze na dokumentaci a výzkum.

Cueva de los Cristales Mexiko