Populární katalánské město Barcelona nastoluje opatření, které by mělo limitovat čísla turistů. Vyjádření radnice naznačuje, že zde v nejbližší době nebudou vyrůstat žádné další hotely, hostely, apartmány a jiná turistická ubytování. Stejně tak by se neměla zvětšovat stávající zařízení.

Nová levicová starostka Ada Colau začíná jednat. Když minulý měsíc převzala kancelář, slíbila, že se vypořádá s problémem masového turismu. Jde prý o něco, co místní už dlouho obtěžuje, ale nic s tím nemohli dělat. Lidé si konkrétně stěžují na to, že turisté začínají městu vládnout svými požadavky a Barcelona následně ztrácí svůj specifický charakter.

Barcelona Katalánsko

Barcelona nehodlá skončit jako Benátky

Radnice nyní vydala prohlášení, podle kterého plánuje studovat kapacity stávajících ubytovacích zařízení a jejich ekonomický a sociální dopad na Barcelonu. Počátkem roku 2016 by pak chtěli zástupci radnice spustit veřejnou debatu na téma trvale udržitelného turistického plánu.

Starostka nedávno řekla deníku El Pais, že nechce, aby město skončilo podobně jako Benátky. Prý hodlá jednat dříve, než se věci „vymknou z ruky“.

Image Barcelony značně pozměnila k lepšímu letní olympiáda v roce 1992. Tuto velkou sportovní událost se totiž povedlo zvládnout na výbornou a město v ní bylo po celém světě prezentováno v tom nejlepším světle. A skutečně. Vnímání Barcelony se změnilo a lidé ji přestali mít za kriminalitou prolezlý zapadákov, ale za přitažlivé město, které stylově kombinuje úchvatnou architekturu, hezké pláže a módní plážové bary.

Barcelona

Nejedná se o první omezení

Ačkoliv jsou místní kapsáři stále velkým problémem, nic nenaznačuje tomu, že by kvůli této skutečnosti přestali turisté do Barcelony cestovat. Vždyť v roce 2013 sem zavítalo celkem 7,5 miliónu turistů, z nichž šest miliónů bylo zahraničních. Jen tak pro srovnání, v roce 2000 navštívilo Barcelonu 3,14 miliónu osob. Číslo se tedy za pouhých 13 let více než zdvojnásobilo.

Pokud vejde zákaz výstavby nových ubytovacích zařízení v platnost, nepůjde o první opatření, které by mělo kontrolovat počet turistů ve městě. Například v roce 2013 byl zaveden poplatek osm euro za vstup do známého parku Guell. A v dubnu tohoto roku byl vyhlášen zákaz vstupu větších turistických skupin do známé tržnice La Boqueria. Inu, někde se o turisty rvou a někde jich mají více, než by sami chtěli…