Pořád ještě přemýšlíte o tom, které zahraniční destinaci dáte během letošního léta přednost? Egypt, Maroko, Španělsko, Itálie, Turecko, Řecko a jeho ostrovy… A co třeba Tunisko? Nedávno se z této severoafrické země vrátila nadšená výprava českých celebrit a následně i řada spokojených turistů z celé České republiky. Užili si tam – za velmi příznivou cenu – pohodu, slunce i luxusní ubytování. A nejen to!

Nadšení budou i golfisté, vinaři či památkáři

Každé letovisko totiž nabízí více než jen atraktivní hotely, speciality místní i světové kuchyně, písčité pláže a moře, jehož teplota se v létě pohybuje kolem 24 stupňů. Pojďme si v úvodu představit alespoň některá z těchto středisek a zároveň jejich další přednosti.

Přibližně 63 kilometrů jihovýchodně od metropole Tunis leží město Hammamet. Pro svou malebnost a poklidnou atmosféru se už v 19. století stalo múzou slavných literátů typu Gustave Flaubert, Guy de Maupassant a Oscar Wilde. Hotely, citlivě zasazené do krajiny, obklopují rozsáhlé parky hýřící mimózami, eukalypty, palmami a cypřiši. Jižně od městečka Hammamet je situována turistická zóna Yasmine Hammamet se zábavním parkem a aquaparkem Carthageland. K dispozici jsou i dvě golfová hřiště.

pláž v Tunisku

Sousse zaujme také sbírkami

Jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů je letovisko Sousse, vzdálené cca 140 kilometrů jihovýchodně od Tunisu. Přitažlivé pro návštěvníky jsou historické stavební památky a bohaté muzejní sbírky pocházející až z 9. století př. n. l., kdy byla Féničany založena kupecká osada Hadrumete. Z historického centra Sousse vás taxi, autobusy, turistické vláčky a tuk tuky (motorová vozítka) dovezou do romantického přístavu Port El Kantaoui.

Ještě dál – cca 190 kilometrů jihovýchodně – od hlavního města se nachází Monastir. Nedaleko středověké pevnosti Ribat je mauzoleum prvního tuniského prezidenta Habiba Bourguiby. Krása tohoto města láká i filmové režiséry. Natáčel se zde film Dobyvatelé ztracené archy a seriál Ježíš Nazaretský. Dnešní Monastir má asi 40 000 obyvatel a je čtvrtým nejdůležitějším centrem Tuniska. Poblíž Monastiru leží letovisko Skanes, které s ním – díky rozvíjejícímu se turistickému ruchu – téměř splynulo.

pevnost Ribat v Monastiru

Nabeul, původně nazvaný Neapolis, se rozprostírá 15 kilometrů od Hammametu na úrodném poloostrově Cap Bon pokrytém pomerančovými háji, oleandry a rozsáhlými vinicemi. Z této oblasti pocházejí nejlepší tuniská vína. Městečko Nabeul je proslulé tradičním řemeslným uměním a výrobou tuniské keramiky. Její tradice sahá do dob římské nadvlády. Zdobí nejen okna a dveře domů, pulty krámků a hrnčířských dílen, ale i krásnou mešitu Habiba Bourguiby. Každý pátek se v Nabeulu koná tradiční velbloudí trh s keramikou a k dostání jsou i překrásné krajky a parfémy.

keramika TuniskoTunisko okouzlí atraktivními přístavy

Port El Kantaoui, jedno z nejmalebnějších letovisek Tuniska, leží cca 6 kilometrů od Sousse. Zářivě bílý přístav byl postaven v 80. letech 20. století v jihoevropském stylu po vzoru francouzského města Antibes. Kolem přístaviště pro jachty a plachetnice vybízejí k posezení malé kavárničky, bary a restaurace s terasami. Je zde i řada nákupních možností, kaváren, pizzerií a diskoték, dětský zábavní park a mini ZOO. Součástí letoviska je rovněž aquapark a golfové hřiště s 18 jamkami.

Mahdia je město s typicky bílými domy v maurském stylu, kopulovitými mešitami a štíhlými minarety. Proslavilo se zejména nálezem potopené řecké lodi z r. 86 n. l. s nákladem mnoha uměleckých památek, jež jsou dnes uložené v muzeu Bardo v Tunisu. Současná Mahdia má cca 30 000 obyvatel a je nejdůležitějším rybářským přístavem. Ryby se zpracovávají v moderních závodech, obyvatelstvo se tradičně zabývá vyšíváním a tkaním plátna a hedvábí. Mahdia nabízí jedny z nejkrásnějších, dosud nepřeplněných písčitých pláží Tuniska s průzračným azurovým mořem.

Jenom 30 kilometrů od Tunisu leží letovisko Borj Cedria. To je ideálním místem pro strávení dovolené mezi olivovými háji, rozkvetlými oleandry a krásnými písčitými plážemi. Do hlavního města je to chvilka vlakem, což znamená další možnosti výletů do Kartága, Sidi Bou Said nebo dál.

Sidi Bou Said Tunisko

Místní vám kdykoliv vyjdou vstříc

Tunisko jako takové představují stovky kilometrů zlatavých pláží, olivovníkové háje, datlové palmy, cypřiše, korkové duby, cedry, eukalypty, žluté mimózy, voňavé bugenvilie, jasmíny a solná jezera, stále se měnící poušť zdobená písčitými růžemi a její nazelenalé oázy, pestré berberské vesnice, starověká městečka a tržiště, minarety, mešity a vůně koření. Místní kuchyně je velmi chutná a je středomořského charakteru s tureckým vlivem. Chuť Tuniska dokreslí i místní vynikající červené a růžové víno.

V pomyslném žebříčku oblíbených zemí pro strávení dovolené Tunisko figuruje na předních místech. Díky zeměpisné poloze je spojovacím mostem mezi evropskou a africkou kulturou. Sever je pokryt pohořím, které postupně směrem k jihu sesedá a mění se v nekonečnou poušť. Pobřeží je poměrně členité, jeho délka je cca 1300 kilometrů. Zasahuje sem pohoří Atlas s výběžkem la Dorsale – Tuniský hřbet.

Monastir Tunisko

Nejzalesněnější částí je Tell. Nejúrodnější je poloostrov Cap Bon, kterému se přezdívá „zelená zahrada Tuniska“. Daří se zde hlavně citroníkům, pomerančovníkům a vinné révě. Střed zaujímá step, která se táhne až ke Gafse. Je to hlavní oblast pro pěstování oliv. Nejlidnatější je pobřežní pás zvaný Sahel. Zde se nachází významná města Sousse, Monastir a Sfax. Na jihu se rozkládají stepní náhorní plošiny, ty přecházejí na sníženinu vyplněnou solnými nánosy – šaty. Největším solným jezerem je Chat El Jerid.

Na jihu se rozkládá Sahara, která je s 9 miliony kilometrů čtverečních největší tropickou pouští na světě. Obyvatelé žijí v oázách, nacházejících se v suchých údolích v blízkosti spodních vod. Z oáz rozesetých v poušti pocházejí jedny z nejlepších datlí na světě – Daglet el Nour. Tunisko je hospodářsky závislé na turistice, a proto se snaží zajistit maximální bezpečnost turistům. Na území Tuniska se za více než tři tisíce let vystřídala řada etnických skupin. Ať přijedete kamkoli v zemi, všude budete překvapeni přívětivostí a pohostinností místních, schopných kdykoli vám pomoci.

Troglodyt Tunisko

Hlavní město přirovnávají k Paříži

Tunis je hlavním městem a často se mu říká Paříž severní Afriky. To proto, že si potrpí stejně jako francouzská metropole nejen na tradice, ale zároveň má svůj osobitý a typický šarm. Orientální melodie, které jsou slyšet prakticky na každém kroku, dodávají tomuto městu nezapomenutelný a jedinečný nádech exotiky. Oblast nabízí návštěvníkům kouzlo tisícileté kultury i krásné pláže. Staré město (medina) je charakteristické tržištěm (souk), jehož arabský nádech umocňuje Olivovníková mešita.

Opačnou tváří je moderní část okolo třídy Avenue Habib Bourguiba, kterou odděluje od mediny Brána moře. Místo, kde kdysi stávalo světoznámé Kartágo, je dnes rezidenčním předměstím a dominují mu římské Antoniovy lázně. Křehkým a nezapomenutelným dojmem působí nedaleké, staré modrobílé městečko Sidi Bou Said. Bílá perla nad azurovým zálivem si hlídá svou nedotknutelnost před moderním technickým světem.

Děti nadchne show s delfíny

Co ještě lze v Tunisku zažít? Rodiče s dětmi patrně nejvíce ocení návštěvu zoologické zahrady Friguia se čtyřmi stovkami zvířat. Součástí prohlídky je lachtaní a delfíní show.

Milovníci památek se s nadšením vydají do městečka El Jem, které ukrývá zachovalé římské koloseum z poloviny 3. století, třetí největší svého druhu v římském světě. Najdou zde však i Muzeum mozaiky, které se nachází na místě původních římských vil.

El Jem Tunisko

Dobrodruzi se mohou vydat do Sahary. Cestou mezi olivovými háji okolo přístavu Sfax a přímořské oázy Gabès nejprve dorazíte do vesnice Matmata, kde navštívíte jeden z typických berberských domů, tzv. troglodyt. Následně pokračujete do města Douz vyprahlým terénem, který svým vzhledem připomíná měsíční krajinu, kde se natáčel jeden z dílů Hvězdných válek. Pouštní oáza Douz je nazývána Branou Sahary, jelikož se zde rozkládají již jen nekonečné písečné duny. V tuto chvíli se logicky nabízí možnost projížďky na velbloudech.

Sahara Tunisko

Zaujme vás i solné jezero Chott El Djerid, oáza Degache a filmové městečko Onk Jemal, které bylo vystavěno pro natáčení Hvězdných válek. A nezapomeňte na horskou oázu Chebika, kde uvidíte vodopády, kaňony, pohoří Atlas a berberské vesnice staré skoro 400 let.