Španělská provincie Huelva v západní Andalusii ani v době prázdnin rozhodně nepraská pod náporem turistů tak jako jiné vyhlášené oblasti, kde se přes davy ležících pomalu ani nedá dostat do moře.

Dlouho byla úplně opomíjená. I proto, že se nachází daleko, až u hranic s Portugalskem. První hotely se začaly stavět tak před čtvrtstoletím a jezdili do nich hlavně místní. Pro ně je ostatně dost typické, že rádi cestují po své zemi a poznávají nové lokality.

Domácích je tu nejvíc dodnes, zahraniční turisté určitě nehrají „přesilovku“; i když těch, co objevují kouzlo tohoto kraje, stále přibývá. A není se čemu divit.

El Rocío

Hotely se na břeh nelepí

Rozhodně by sem neměli jezdit ti, co chtějí, aby hotely stály hned u pláže nebo i na ní. Architekti je totiž úmyslně umístili dál od pobřeží, aby si zdejší krajina zachovala svůj původní a tak trochu divoký ráz. K moři vedou obvykle delší dřevěné můstky či lávky.

Nejde ale o žádné velké vzdálenosti, jen pár minut chůze, během níž lze obdivovat okolí, ať už jde o písečné duny, nebo v dáli se rýsující reliéfy hor.

Donana je unikátním územím

Část pláží je součástí národního parku Donana, který je unikátní kombinací říčního a oceánského ekosystému. Najdeme tady jak slané mokřady, tak buš i les. Celé toto území je ovšem obrovské, rozkládá se na 100 tisících hektarech!

Je zde hodně farem, které pěstují dobytek, ale hodně se tu chovají polodivoké koně. Ty se předvádí a obchoduje se s nimi v městečku El Rocío, jež trochu připomíná Divoký západ.

El Rocío Huelva

Na turisty čeká pohoda

V celé Huelvě budete marně hledat supermoderní hotely mrakodrapového typu. Žádný takový tu není. Jsou tu menší, některé rodinné, ale pokud jde o pohodlí a služby, nebude si určitě nikdo stěžovat. Turisté jsou bráni opravdu jako hosté, nikoliv jako zdroj příjmů.

Najdeme tu i několik menších apartmánů, oddělených od moře písčitými dunami. Většina je velmi citlivě začleněna do přírody a je u nich opravdu klid a ticho.

Torre del Loro Huelva

Vlaje tady Modrá vlajka

Zkrátka celá oblast byla koncipována s ohledem na původní přírodu, ani pláže nebyly nijak zvlášť upravovány, některé vůbec. I díky tomu mají statut Modré vlajky, která je již tradičně symbolem nejvyšší kvality.

Z nich si lze vybrat dle libosti. Kdo má rád moře klidné jako rybník, zamíří na El Rompido. Polodivoké zase najde na poloostrově Espigón. Za nejkrásnější je však považovaná pláž Torre del Loro.

pláž Torre del Loro Huelva

Výletníky láká jeskyně zázraků

Pochopitelně se v okolí nabízí spousta zajímavých míst na výlet poté, co koupání omrzí, třeba město Aracena.

Aracena

Velkým lákadlem je zdejší Jeskyně zázraků. Celá měří 2,3 kilometru, prohlídková trasa je ale dlouhá „jen“ 1200 metrů.

Jeskyně zázraků Huelva

Za zhlédnutí stojí mešita Almonaster la Real z 9. století, postavená na základech starého vizigótského chrámu, už jen kvůli tomu, že nemá obvykle tvarovaný minaret.

mešita Almonaster la Real