Milovníci rychlých kol dobře vědí, že náš magazín pravidelně informuje o velkých evropských autosalonech. Po Ženevě a Barceloně je nyní na řadě Frankfurt nad Mohanem. Přesně řečeno – 66th IAA Cars neboli Autosalon Frankfurt 2015 se uskuteční v termínu od 15. do 27. září. Jestliže uvažujete o tom, že se letos do Německa vydáte, máme pro vás několik důležitých informací proložených fotografiemi z minulého ročníku.

IAA Cars neboli Autosalon Frankfurt

Veřejnost si musí pár dní počkat

Určitě byste měli vědět, že první dva dny – tedy 15. a 16. září – jsou určeny médiím. Jedná se o tzv. Press days a na ně mohou běžní návštěvníci zapomenout. Především obchodníkům budou patřit tzv. Trade visitor days, které se uskuteční 17. a 18. září. Prioritně pro veřejnost se brána frankfurtského výstaviště (Messe Frankfurt) otevře 19. září, a to na 9 dní. Konkrétně – vždy mezi 9. a 19. hodinou.

IAA Cars neboli Autosalon Frankfurt

Jak se dostat na místo konání?

Areál se nachází na adrese Ludwig-Erhard-Anlage 1. Bez problémů se tam dostanete autem, stačí sledovat speciální značení IAA. Parkoviště je situováno mimo emisní zónu, tudíž není potřeba speciální povolení. Zde je mapa.

Přijedete-li do Frankfurtu nad Mohanem vlakem nebo autobusem na hlavní nádraží, využijte tramvajovou linku 16 nebo 17. Další variantou je S-Bahn (příměstská železnice), a to linky S3, S4, S5 nebo S6. Vystoupíte na zastávce Messe. Lze se tam dopravit i metrem U4, konkrétně na zastávku Festhalle/Messe. Vstupenky na Autosalon Frankfurt 2015 se však na veřejnou dopravu nevztahují. Samozřejmě můžete jít z nádraží také pěšky (cca 15 minut), anebo si stopnout taxi.

IAA Cars neboli Autosalon Frankfurt

Přiletíte-li letadlem, dostanete se na výstaviště taxíkem (cca 20 minut). Můžete využít i S-Bahn, kterým dojedete na hlavní nádraží (Hauptbahnhof). Odtud už cestu znáte (viz výše).

Nechce se vám do Frankfurtu nad Mohanem „po vlastní ose“? V tom případě se nabízí forma poznávacího zájezdu, v jehož rámci můžete zvolit návštěvu IAA Cars nebo prohlídku města s delegátem. Je zajištěna autobusová doprava bez stravy, nástupní místa jsou v Brně, Jihlavě, Praze a Plzni.

IAA Cars neboli Autosalon Frankfurt

Díky internetu ušetříte

Vstupenky si můžete zakoupit předem na internetu, anebo přímo na místě na pokladně, kde vás to vyjde o necelých 60 Kč dráž. Děti, kterým ještě nebylo 7 let, mají vstup zdarma. A aby toho nebylo málo, je pro ně připraven speciální program. Mimo jiné si mohou udělat „dětský řidičský průkaz“ nebo zavítat do dětského kina.

IAA Cars neboli Autosalon Frankfurt

Jak to celé začalo?

A na závěr si pojďme říct něco málo o historii IAA Cars. Možná totiž nevíte, že první ročník se konal roku 1897 v Berlíně, a to v hotelu Bristol. Tehdy bylo veřejnosti představeno osm motorových vozidel.

IAA Cars neboli Autosalon Frankfurt

Berlín se stal hostitelem také několika následujících ročníků. S tím, že v letech 1905 až 1907 se autosalon konal dvakrát ročně. Poslední IAA Cars před 1. světovou válkou se odehrál roku 1911, pak následovala pauza až do roku 1921. Tehdy se akce zúčastnilo 67 automobilek a představeno bylo 90 osobních automobilů a 49 nákladních vozů.

IAA Cars neboli Autosalon Frankfurt

Navzdory negativním dopadům globální recese se 22. IAA Cars konal roku 1931 v Berlíně. Poprvé v historii zde byla prezentována vozidla s pohonem předních kol, dorazilo 295 000 návštěvníků.

IAA Cars neboli Autosalon Frankfurt

V roce 1939 se v Berlíně odehrál poslední IAA Cars před 2. světovou válkou. Do dějin autosalonu v Německu se tento ročník zapsal do té doby rekordní návštěvností – 825 000 lidí.

IAA Cars neboli Autosalon Frankfurt

Pauza trvala až do roku 1947. Tehdy a v následujících dvou letech se automobilky a výrobci příslušenství zúčastnili velmi úspěšného exportního veletrhu v Hannoveru.

IAA Cars neboli Autosalon Frankfurt

Ve Frankfurtu nad Mohanem se IAA Cars neboli Autosalon Frankfurt poprvé uskutečnil v roce 1951. Tato významná událost přilákala 570 000 návštěvníků. Mezi exponáty nechyběl ani první kamion s turbodieselem.

IAA Cars neboli Autosalon Frankfurt

Od roku 1991 se IAA Cars koná střídavě ve Frankfurtu nad Mohanem (liché roky) a v Hannoveru (sudé roky). To znamená, že příští autosalon (pod názvem 66th IAA Commercial Vehicles) se uskuteční 22. až 29. září 2016 v Hannoveru. Novináři budou tuto akci moct navštívit už o den dřív.

IAA Cars neboli Autosalon Frankfurt

Jak to bude v roce 2017?

Autosalon Frankfurt 2017, tedy 67th IAA Cars, se bude konat od 14. do 24. září 2017. Novinářské dny (Press days) se uskuteční 12. a 13. září 2017. Nezapomeňte si tedy tento termín včas zaznamenat do kalendáře, abyste si nedopatřením nenaplánovali něco méně zajímavého!