Určitě jste se s nimi také během svého života setkali, ale nebyli jste si tak úplně jistí, zda se dotyčný mýlí nebo ne, tudíž jste raději zůstali zticha. Po přečtení tohoto článku už nebudete muset mlčet a s trochou nadhledu budete schopni svým známým ozřejmit, že se mýlí…

1/ Norsko je arktická země

Vzhledem k tomu, že Norsko je jednou z mála zemí, kde je poměrně často pozorovatelná polární záře, mnoho cestovatelů se mylně domnívá, že se celý stát nachází v polární oblasti. Skutečností je, že v oblasti Arktidy leží pouze Špicberky (Svalbard Islands). Většina hustěji obydlených oblastí se nalézá v místech, kde je klima poměrně příjemné a v pozdní části jara příroda rozkvete tak, jak jsme zvyklí.

Olden Norsko

2/ Írán je pro západní turisty nebezpečný

Češi musí před cestou do Íránu – stejně jako třeba Američané či Britové – požádat o vstupní vízum. To ale není žádná velká překážka. Je vhodné jet do země s někým, kdo zná místní poměry a ví, co je kde možné. Írán je naopak extrémně bezpečný stát, člověk se však musí chovat podle zdejších regulí, aby se nedostal do potíží. Paradoxně můžete více problémů nadělat místním, pokud byste se s nimi chtěli bavit na veřejnosti. Paktování se s turisty je totiž může přivést i do vězení.

Írán

3/ Australané žijí v buši a po silnicích poskakují klokani

Pokud jste nikdy nebyli v Austrálii, je dost možné, že vás světová kinematografie takříkajíc zblbla a vy si nyní myslíte, že jsou klokani a koaly k vidění na každém kroku. Nejsou. Pokud je chcete vidět, největší šanci máte v zoo či případně na nějakém pouštním treku. A jestliže máte za to, že Austrálie je neskutečně romantická země, kde většina místních žije na venkově, tak se mýlíte. Devadesát procent Australanů bydlí ve městech a nikoliv v buši. Zklamání, chápeme.

Austrálie

4/ Návštěva Thajska dopadne jako film Pařba v Bangkoku

Pokud hodláte „zakempit“ v Bangkoku, navštěvovat pochybné uličky a nejrůznější taneční bary, existuje značná šance, že vás přinejmenším část filmového děje nemine. Nicméně – vyjedete-li do venkovských oblastí, počítejte s tím, že situace bude jiná. Zejména na venkově jsou Thajci do značné míry konzervativní a velmi slušní. A odvážíte-li se sejít z vyšlapaných stezek, budete odměněni krásnými vodopády, hustou zelení a nádhernými plážemi, kde se nebudete muset s nikým přetlačovat o místo. Je to skoro až hanba, že se turisté zdržují jen v nějakých 20 procentech země a zbytek Thajska nechávají bez povšimnutí.

Kanchanaburi Thajsko

5/ Noční metro v New Yorku je nebezpečné

Nočním metrem cestují v New Yorku každý den tisíce lidí ve všech představitelných hodinách a obvykle je to něco takového, jako když jedete nočním autobusem v Praze. Narazíte i na opilé, ale to je zcela běžné. Spíše byste si měli dávat pozor v některých čtvrtích a zastávkách, které jsou v noční době méně frekventované. Pokud se rozhodnete pro autobus, tak byste měli vědět, že vám v noci řidič obvykle ochotně zastaví kdekoliv po cestě, tedy i mezi zastávkami. Zejména jste-li střízliví a on považuje místo, kde potřebujete zastavit, za bezpečné…

metro New York

6/ Němci jako první obsazují lehátka na plážích

Je to něco, co se povídá už dlouhá léta, ale není to pravda. Na národnosti totiž vůbec nezáleží. S ručníkem v podpaží se můžete v brzkých ranních hodinách potkat na pláži s Němcem, Belgičanem, Čechem i Rusem. Za pozornost stojí i studie uskutečněná britskou firmou v loňském roce. Tehdy se přišlo na to, že první lehátka nejčastěji neobsazují Němci, ale Britové

lehátka na pláži

7/ Egyptské pyramidy leží uprostřed pouště

Kdyby byl tento mýtus pravdivý, tak by se snad žádný turista nemohl zlobit. Jenže tak to není. Egyptské pyramidy bohužel nejsou obklopeny romantickými kopečky navátého písku. Leží totiž v Gíze. Pokud jste nikdy nebyli v Káhiře, tak vězte, že to znamená jediné. Pyramidy je značně složité vyfotit tak, abyste neměli v pozadí město, které lze označit jakkoliv, jen ne jako romantické. Chcete-li vidět pyramidy v Egyptě, musíte zkrátka projet uspěchanou Káhirou.

egyptské pyramidy

8/ V Turecku nezavadíte o normální toaletu

Pravdou je, že když opustíte Istanbul a vydáte se vstříc tureckému venkovu, dostanete se do značně primitivnějších oblastí a najít běžnou toaletu může být pro Evropana problém. V hlavním městě však nic takového nehrozí. Vždyť i kulturní zázemí v Turecku se může bez nejmenších obtíží poměřovat se zbytkem Evropy. Je tu bezpečno, a pokud se budete chovat na úrovni, nebudete tu mít ani nejmenší problém. A ten záchod také najdete…

Istanbul Turecko

9/ Velká čínská zeď je jediná stavba viditelná z vesmíru

Ano, Velká čínská zeď je doopravdy nejdelší stavbou na světě, ale navzdory této populární domněnce z vesmíru vidět není. Těžko už nyní říci, kdo tento omyl rozšířil, ale popřel jej čínský astronaut Jang Li-wej, který světu průkazně ozřejmil, že se jedná o pověru. Od té doby začala tato informace mizet z mnoha encyklopedií i školních lavic.

Velká čínská zeď

10/ Toronto je hlavním městem Kanady

Toronto je největším městem Kanady a také jejím finančním centrem. Není se tedy proč podivovat, že si to lidé často myslí. Jenže hlavním městem Kanady je ve skutečnosti Ottawa, která se od Toronta nachází nějakých 450 kilometrů. Pokud by však někdo trval na svém, že Toronto je hlavním městem, můžete v klidu opáčit, že hlavním městem je, avšak pouze provincie Ontario.

Toronto

A teď ruku na srdce! Kterou z těchto 10 cestovatelských pověr jste považovali za pravdivou? Žádnou? Gratulujeme!