Po úmrtí herce Pierra Brice, který se do srdcí filmových diváků nesmazatelně zapsal jako hrdinný náčelník Apačů Vinnetou, začíná stoupat zájem o návštěvu míst, kde se snímky o něm a jeho bílém bratru Old Shatterhandovi natáčely.

Většina se nachází v Chorvatsku, v oblasti Plitvických jezer, u řeky Krky a jejích vodopádů, dále u řeky Zmjarny, která představovala Rio Pecos, v Národním parku Paklenica, v pohoří Velebit a dalších místech.

Vinnetou a Old Shatterhand

Prohlídka zabere celý den

Nejvíc cestovatelů míří k Plitvickým jezerům. Na ně je opravdu úchvatný pohled. Leží v nadmořské výšce cca 500 – 640 metrů, jde vlastně o soustavu 16 jezer, propojených nádhernými vodopády a kaskádami.

Za vstup do jezerního areálu se platí, a to buď v dolní části Rastovača, anebo ve střední části Hladovina, kde je i parkoviště a možnost občerstvení. Součástí vstupenky je rovněž mapka s vyznačenými prohlídkovými trasami, je jich šest.

Na návštěvu je třeba udělat si čas nejméně den. Jen cesta od pobřeží a zpět zabere zhruba pět hodin, samotná prohlídka asi tak stejně.

Plitvická jezera

Nejhlubší je Kozjak

Na jezerech je zajímavé i to, že jejich vody mají různou barvu, od smaragdově zelené až po sytě modrou. V jejich blízkosti leží i dvacet krasových jeskyň. Ve které ale byla ve filmu Vinnetou – Rudý gentleman uvězněna jeho láska Ribana, to se přesně neví…

V létě má voda obvykle teplotu do 24 °C. Nejvýše položené je Prošćansko jezero (639 metrů), nejníže Novaković Brod (503 metrů). Největší Kozjak (81,5 hektarů) je zároveň nejhlubší (46 m).

Krka alias Rio Pecos

Mezi rysy a medvědy se nedostanete

Všechna jezera jsou propojena vodopády, nejvyšším padá do kaňonu říčka Plitvice z výšky 76 metrů, nejkrásnější jsou o něco nižší Sastavci. Lesní porost, který se nachází všude kolem jezer, patří k nejzachovalejším v Evropě, celá oblast proto není veřejně přístupná.

A to nejen kvůli ochraně přírody (jsou tu louky s 42 druhy orchidejí či 16 druhy lilií), ale i lidí, žijí tu totiž medvědi, vlci a rysi. Jezera jsou bohatá na ryby a raky, ale lov je zakázán.

národní park Krka

Vodáci milují Ervenik

Jedna z nejdobrodružnějších scén, souboj na kánojích mezi Old Shatterhandem a Inču-čunou, se však natáčela úplně jinde, v krasové řece Zmjarna, která je až v Severní Dalmácii, mezi městy Gračac a Knin, a měří 69 kilometrů.

K ní často míří vodáci. A nejen znalci „mayovek“. Začátkem léta má Zmjarna hodně vody, a tak se sjíždějí na raftech. Na nejmalebnějším úseku Ervenik – Muškovac jsou kaskády, peřeje a několik vodopádů.

řeka Krka

Skradinské vodopády svádí k romantice

Naopak pro romantické scény, kde Sam Hawkens vyznává lásku indiánce s jménem Myší ocásek a Nšo-či pokrevnímu bratrovi svého bratra, byly vybrány Skradinské vodopády u řeky Krky (padají až přes sedmnáct teras) v řídce osídlené krajině.

Představují jedinečnou podívanou, stejně jako blízké Visovacké jezero. Jít po stopách filmařů se prostě vyplatí, oni si lokality, kde točí, vybírají velmi pečlivě…

vodopády Chorvatsko