Gaskoňsko zná díky d’Artagnanovi a Cyranovi z Bergeracu snad každý. Ale i když je tento kraj krásný a stojí za návštěvu, my se k němu zachovali trochu macešsky a vyzobali z něj nejlepší švestičky! (Ne, opravdu nejde o záměnu s třešní…)

Na úvod nezaškodí pár informací o této historické oblasti v jihozápadní Francii. Komplikací může být jazyk, s angličtinou se turista nechytá. Na venkově může mít potíže i s francouzštinou, někde mluví jen gaskoňsky. Naštěstí se ale místní nezměnili ani v tom, že jsou kromě známé hrdosti i pohostinní.

Stejný jako před staletími je i životní styl, Gaskoňci si prostě umějí užívat dosyta – hlavně dobrého jídla a pití – a ze všeho nejvíc nemají rádi změny.

La Bastide d´Armagnac

Gaskoňsko prý nabízí největší pochoutku na světě

Kulinářskou lahůdkou jsou kachní játra připravovaná na desítky způsobů. Bývají ale velmi drahá, 100 gramů stojí od 30 eur výš! Je to i tím, že místní chovatelé zvířata pečlivě krmí. Před „popravou“ do nich vpraví kukuřici ručně pomocí jakéhosi dávkovače!

kachní játra

Díky tomu jsou velká, tučná a mají zcela netypickou okrovou barvu. Gurmáni říkají, že nejlépe chutnají se sladším bílým vínem a že nad tento pokrm na světě není…

kachní játra originál

Mezi cukrárnami vede Pierre Boisson

Další pochutinou, která Gaskoňsko proslavila, jsou švestky, i proto ta změna v úvodu. Nejlepší dobroty nabízí cukrárna Pierre Boisson ve městě Agen, založená už roku 1835. Máčejí se v různých druzích čokolád, dělají se z nich koláče, zákusky i zmrzlina.

Voňavé plody se nakládají do všeho možného, včetně alkoholu, ale slivovici tady neznají. Vrcholnou delikatesou je husí paštika s pruhem švestkové zavařeniny…

cukrárna Pierre Boisson ve městě Agen

Čím starší, tím lepší!

Výjimečný je i armaňak (Armagnac), zřejmě nejstarší vinný destilát na světě. Zraje v sudech z dubového dřeva, je unikátní pěti faktory – podnebím, půdou, destilačním procesem, zráním i tím, že se vyrábí jen z bílých hroznů z okolí La Bastide d´Armagnac.

vinice Armagnac

Na rozdíl od koňaku se destiluje jen jednou. Nejčastěji vzniká v malých rodinných palírnách. Čím je starší, tím rafinovanější má chuť – a také vyšší cenu.

armaňak neboli Armagnac

Muzeum destilátu najdete v Condomu

Jedním z velkých obchodních center, kde se armaňak prodává (a navíc kousek od jeho náměstí je i muzeum věnované tomuto nápoji), je město, které je známé v úplně jiném oboru a také ho zná každý – snad kromě malých dětí – Condom.

město Condom v Gaskoňsku

Podnik na výrobu prezervativů tu založili dva šlechtici, potomek francouzského krále Ludvíka XIV. Charles-Emmanuel de Bourbon-Parme a hrabě Gil de Bizemont.

V turistické sezoně bývá otevřená expozice s 1773 exponáty tohoto stále žádaného ochranného prostředku. Tvoří ji historické kousky z 18. století, kdy byl kondom vynalezen, i jeho ztvárnění v nejrůznějších podobách na pohledech či upomínkových předmětech.

město Condom

Problémy policistům ale způsobují neukáznění turisté, co chtějí v noci jako suvenýr ukrást informační tabuli s názvem města, což zatěžuje obecní pokladnu…

Condom