Řecké ostrovy jsou doslova jako stvořené pro introverty či rodinnou dovolenou. Panuje zde pohoda, všude je spousta zeleně a hotely vesměs nabízejí velmi kvalitní služby včetně pěkného ubytování a skvělého jídla. Nevíte-li, na který z ostrovů vyrazit, určitě neprohloupíte, když tentokrát upřednostníte Zakynthos. Benátčané ho kdysi dávno nazývali Květinou východu.

motocyklista na ostrově Zakynthos

Díky svým klimatickým podmínkám a také mělkému a čistému Jónskému moři je Zakynthos ideální pro dovolenou i s malými dětmi. V mytologii se dokonce praví, že bohyně lovu Artemis a bůh světla a věštby Apollón trávili svůj volný čas právě na tomto ostrově.

Marathonisi Zakynthos

Mys Skinari okouzlí snad každého

Vzhledem ke geologickým změnám způsobeným v dávných dobách zemětřeseními je Zakynthos z velké části zalesněný a hornatý. Západní pobřeží je tvořeno vysokými skalními útesy, malebnými zátokami, ostrůvky a jeskyněmi. Nejznámější jsou Modré jeskyně na severním mysu Skinari, v nichž je zářivě modrá voda, jakoby fosforeskující a vycházející odněkud z hloubi moře.

Modré jeskyně Zakynthos

V této oblasti najdeme i několik fotogenických větrných mlýnů.

větrný mlýn na ostrově Zakynthos

Karety se promenádují na jihovýchodě

U jihovýchodního cípu ostrova je největší hloubka moře v celém Středomoří – tzv. Inousská propadlina, která je hluboká 4500 metrů. Na východním pobřeží se vám naopak otevírá nádherný pohled na nekonečné olivové a citrusové háje, úrodné nížiny, jež jsou lemovány písčitými plážemi.

pláž na ostrově Zakynthos

Na jihovýchodě se rozkládají pláže zátoky Laganas, které lákají nejen turisty, ale i mořské želvy Caretta-Caretta.

želvy Caretta-Caretta Zakynthos

Navagio připomene pašeráky

Při návštěvě ostrova Zakynthos byste rozhodně neměli opomenout nádhernou přírodní scenérii – pláž ztroskotání Navagio. Před dvaceti lety zde ztroskotala pašerácká loď vezoucí cigarety. Příbojem byla vržena na toto místo, kam jediný možný přístup je právě lodí.

Navagio Zakynthos

Nádherné pohledy na ostrov se vám odkryjí od majáku na Keri při západu slunce.

Keri Zakynthos

Kostelů zbylo jen několik

Zakynthos, tak se jmenuje i hlavní město (a přístav) ostrova. Má kolem 12 000 obyvatel a rozkládá se na svazích kopců pod zbytky benátské pevnosti Kastro.

město Zakynthos

Z nich je úžasný panoramatický pohled na celý Zakynthos a okolní moře.

Dovolená 2015 na ostrově Zakynthos

Původně mělo hlavní město desítky kostelů a benátských domů, ale kvůli zemětřesení jich „přežila“ jen hrstka. K nejzajímavějším dochovaným kostelům patří Agios Nikolaos a Agios Dionisio (na snímku).

Agios Dionisio Zakynthos

Nejvíc to žije na náměstí sv. Marka

Budovy a domky mají charakteristickou okrovou barvu a lodžie s benátskými oblouky. Nenechte si ujít procházku přístavní ulicí nebo obchodním centrem s malebnými arkádami a určitě navštivte muzeum se sbírkami byzantského malířství. Nejrušnější život objevíte zřejmě na náměstí sv. Marka. Naopak přemítat v klidu můžete v malých tichých uličkách, lemovaných starými domy se zahrádkami plnými jasmínů.

město Zakynthos

Nejdelší pláž má Kalamaki

K nejoblíbenějším oblastem patří Laganas na jihovýchodě ostrova. Je to největší a nejrušnější turistické letovisko u pětikilometrové pláže s jemným pískem a průzračně čistým a teplým mořem. Menší klidná a velmi příjemná oblast Porto Koukla leží rovněž na jihovýchodním pobřeží. Nejdelší písčitou pláží se pyšní prázdninové letovisko Kalamaki.

pláž Porto Zoro Zakynthos

Rodiny míří na Planos a Tsilivi

Ideální podmínky pro rodinnou rekreaci nabízejí zejména letoviska Planos a Tsilivi na východním pobřeží, vzdálená cca 5 kilometrů od města Zakynthos. Díky nekonečným vinicím, alejím ovocných stromů i olivovým hájům je známé menší prázdninové středisko Tragaki.

2000 let starý olivovník na ostrově Zakynthos

V Kypseli se skvěle šnorchluje

Velmi pěkná malá vesnička Kypseli se nachází cca 4 kilometry severně od centra Tsilivi. Užijete si zde koupání v průzračném moři, které je vhodné i ke šnorchlování. Dary moře tak uvidíte nejen na talíři!

dary moře Zakynthos

No a prázdninové letovisko Argassi je považováno za nejzelenější místo ostrova. Rozprostírá se ve vzdálenosti cca 3 kilometry od centra hlavního města Zakynthos a současně šest kilometrů od letiště.

Agios Sostis Zakynthos

Stále ještě pochybujete o tom, zda se na ostrově Zakynthos dá prožít skvělá Dovolená 2015?

Zakynthos Řecko