Severské země mají pro saunování velkou slabost a vzhledem ke zdejšímu klimatu není divu. Největší tradici v tomto ohledu mají sice ve Finsku, ale i v Norsku turisté po objevování fjordů rádi vklouznou do plně vyhřáté místnosti. A teď se jim na rok naskytne výjimečná šance. Tou je největší sauna na světě!

Návštěvníky uchvátí božský výhled

Na norském ostrově Sandhornøya za polárním kruhem vyrostlo něco, co bude v nadcházejících měsících lákat nejen místní, ale i turisty ve velkém. Největší sauna na světě, která otevřela letos v létě, dostala jméno Agora. Budova je vystavěná ze dřeva a skla a panoramatické výhledy z vnitřka na pláž a okolní hornatou krajinu jsou podle názorů prvních hostů výjimečné a dechberoucí.

Sauna pojme více než 100 lidí a disponuje také vlastním barem. Při saunování hraje v pyramidové budově tichá hudba, která dotváří kouzelnou atmosféru. Budova, jež je součástí kulturního projektu SALT, se nachází za městem Bodø. To disponuje letištěm, tudíž jsou k dispozici přímé lety z Osla, Trondheimu i Tromsø. Z města Bodø je to pak k této unikátní stavbě něco přes hodinu autem či autobusem a nebo půl hodiny lodí.

největší sauna na světě Agora

Po roce se největší sauna na světě přesune jinam

Kuriózní je, že tento zvláštní umělecký projekt je přenosný a na ostrově setrvá až do příštího roku. Poté se pravděpodobně přesune na některé z dalších severských míst. SALT by měl postupně procestovat Skotsko, Grónsko, Island, Faerské ostrovy, Špicberky, Aljašku a Rusko.

Vstupné do této obří sauny stojí 175 norských korun (530 Kč) pro dospělé a 90 norských korun (275 Kč) pro děti do 17 let. Ručníky a župany je možné vypůjčit na místě.

Ti dobrodružnější cestovatelé mohou dokonce využít nedaleký kemp na pláži, kde jsou malé mobilní domovy, které jsou jakýmsi hybridem mezi domky a stany. Mají skleněné stropy, postele a kamna na dřevo. Další možností je také pronajmout si běžný stan či zaparkovat svůj karavan na určeném místě. To se nachází cca 100 metrů od obří sauny.

ostrov Sandhornøya

Comments are closed.