Severské země mají pro saunování velkou slabost a vzhledem ke zdejšímu klimatu není divu. Největší tradici v tomto ohledu mají sice ve Finsku, ale i v Norsku turisté po objevování fjordů rádi vklouznou do plně vyhřáté místnosti. A teď se jim na rok naskytne výjimečná šance. Tou je největší sauna na světě!

Návštěvníky uchvátí božský výhled

Na norském ostrově Sandhornøya za polárním kruhem vyrostlo něco, co bude v nadcházejících měsících lákat nejen místní, ale i turisty ve velkém. Největší sauna na světě, která otevřela letos v létě, dostala jméno Agora. Budova je vystavěná ze dřeva a skla a panoramatické výhledy z vnitřka na pláž a okolní hornatou krajinu jsou podle názorů prvních hostů výjimečné a dechberoucí.

Sauna pojme více než 100 lidí a disponuje také vlastním barem. Při saunování hraje v pyramidové budově tichá hudba, která dotváří kouzelnou atmosféru. Budova, jež je součástí kulturního projektu SALT, se nachází za městem Bodø. To disponuje letištěm, tudíž jsou k dispozici přímé lety z Osla, Trondheimu i Tromsø. Z města Bodø je to pak k této unikátní stavbě něco přes hodinu autem či autobusem a nebo půl hodiny lodí.

největší sauna na světě Agora

Po roce se největší sauna na světě přesune jinam

Kuriózní je, že tento zvláštní umělecký projekt je přenosný a na ostrově setrvá až do příštího roku. Poté se pravděpodobně přesune na některé z dalších severských míst. SALT by měl postupně procestovat Skotsko, Grónsko, Island, Faerské ostrovy, Špicberky, Aljašku a Rusko.

Vstupné do této obří sauny stojí 175 norských korun (530 Kč) pro dospělé a 90 norských korun (275 Kč) pro děti do 17 let. Ručníky a župany je možné vypůjčit na místě.

Ti dobrodružnější cestovatelé mohou dokonce využít nedaleký kemp na pláži, kde jsou malé mobilní domovy, které jsou jakýmsi hybridem mezi domky a stany. Mají skleněné stropy, postele a kamna na dřevo. Další možností je také pronajmout si běžný stan či zaparkovat svůj karavan na určeném místě. To se nachází cca 100 metrů od obří sauny.

ostrov Sandhornøya