Jednou z nejideálnějších evropských destinací pro klidnou a pohodovou dovolenou je řecký ostrov Samos. Místo stresu, ukřičených domorodců a žebrajících uprchlíků vás tam čeká několik příjemně strávených dní. Těšit se můžete nejen na pěkné ubytování, výtečné kulinářské zážitky, čisté moře, spoustu zeleně, ale také na zajímavé historické památky. Patří k nim hrad Lykourgos Logothetis, který se tyčí nad městem Pythagorion.

hrad Lykourgos Logothetis Samos

Jméno dostal podle vůdce

Stavba, jež je symbolem boje proti Turkům a jež byla pojmenována podle tehdejšího vůdce (1772–1850), pochází z první poloviny 19. století. Jako materiál posloužily zbytky architektonických monumentů. Tento původně 400 metrů dlouhý hrad je situován v jihozápadní části přístavu Pythagorion. Do dnešní doby se dochovala pouze obranná věž hradu.

hrad Lykourgos Logothetis Samos

Poblíž hradní zříceniny na Samosu se nalézají pozůstatky starobylého chrámu se zbytky sloupů a nízkými obvodovými zdmi naznačujícími půdorys stavby.

hrad Lykourgos Logothetis Samos

Sousedí s kostelem a hřbitovem

Vedle hradu stojí kostel, postavený v roce 1824, kdy se revolucionářům podařilo porazit Turky. Je zasvěcen epizodě života Ježíše Krista nazvané Proměnění Páně. Tuto „událost“ dnes připomíná zvláštní svátek liturgického roku, který se každoročně slaví 6. srpna.

zvonice u kostela Proměnění Páně na ostrově Samos

Těsně pod hradem Lykourgos Logothetis leží sympatický hřbitov, který cestou tam ani zpět nemůžete minout.

hřbitov Samos

Od těch českých se liší především tím, že je celý bílý. A zároveň velmi přehledný. Proto také nepůsobí depresivním a negativním dojmem…

hřbitov SamosFoto – Richard Sacher