Chcete vidět Pupek světa? Tak to musíte do Ruska, do města Mirnyj ve východní části Sibiře. Místní lidé tak říkají 525 metrů hluboké díře, která v průměru měří 1200 metrů. Nejde však v žádném případě o dílo přírody, vytvořil ji člověk.

Těží se zde diamanty

To, že je tady ložisko diamantů, zjistili geologové v roce 1955. Již o dva roky později se začalo s těžbou, která trvá prakticky dodnes. Byl to první a zároveň největší diamantový důl v někdejším Sovětském svazu a svého času se v něm vytěžilo na 2000 kilogramů diamantů ročně.

V současnosti tu v nelehkých podmínkách pracuje několik tisíc zaměstnanců, s vytěžením zásob drahokamů se počítá někdy mezi lety 2020 až 2030. Pak je plánováno, že by ve stěnách dolu na Sibiři mohlo vzniknout ekologické superměsto, v němž by mohlo žít až sto tisíc obyvatel.

Pupek světa Mirnyj

Pupek světa je nebezpečný

Díra vzniklá důlní činností je tak hluboká a široká, že ovlivňuje i počasí ve svém okolí. Právě kvůli tomu jsou nad dolem zakázané vrtulníkové přelety, neboť už několik helikoptér havarovalo poté, co je nasál větrný vír…