Plánujete výlet do Švýcarska? Především tam, ale i v dalších evropských zemích se setkáte s pojmem rivella. V restauraci, obchodě či automatu. Abyste se nemuseli vyptávat, o co se jedná, stačí si přečíst následující článek. Popel si na hlavu sypat nemusíte – někteří z nás také ještě před časem netušili „vo co gou“.

Základem je syrovátka

Když si prohlédnete fotografie, dozvíte se půl pravdy. Ano, jedná se o nealkoholický nápoj, který má více variant. Pochází ze Švýcarska, proto ho seženete především tam. Co na první pohled zřejmě nepoznáte, je skutečnost, že se vyrábí z mléčné syrovátky, tudíž obsahuje laktózu, kyselinu mléčnou a minerální látky. Rivella má nízký obsah oxidu uhličitého. Barviva a konzervační látky byste však v tomto drinku hledali marně.

švýcarský nápoj rivella

Nové druhy chutnají po broskvi a rebarboře

Vybrat si můžete z pěti druhů. Červená – to je původní, základní verze. Modrá – tato varianta vznikla o šest let později, jedná se o nízkokalorickou verzi červené a zároveň o jeden z historicky prvních nízkokalorických nápojů v Evropě. Zelená – je ochucená extraktem ze zeleného čaje, na trhu se objevila až 47 let po zveřejnění červené varianty. Od letoška je k dostání ve vylepšeném složení a s novým obalem. V roce 2014 byly poprvé představeny dvě nové varianty – oranžová (s příchutí broskve) a růžovofialová (s příchutí rebarbory).

švýcarský nápoj rivella

Šedesátiny má rivella už za sebou

A kdo vůbec nápoj rivella vymyslel? Byl to doktor Robert Barth – v roce 1952 vytvořil červenou verzi. Během krátké doby se rivella stala jedním z nejoblíbenějších nápojů v zemi. Stejně se jmenuje i rodinný podnik se sídlem v Rothristu, kam se v roce 1954 přestěhoval z města Stäfa. Má necelé tři stovky zaměstnanců.

švýcarský nápoj rivella

Vzhledem k nasycení švýcarského trhu se společnost Rivella SA v roce 1999 pokusila o expanzi do Velké Británie a o pět let později do USA. Oba pokusy však selhaly, takže se firma zaměřuje na západoevropské země. Velmi dobře se jí daří v Nizozemsku. Rivella je však k dostání také v Německu, Lucembursku, Francii a Rakousku.

Třeba se zjeví i u nás

A jak vznikl název? Ten byl inspirován lokalitou Riva San Vitale ve švýcarském kantonu Ticino a také slovem rivelazione, což italsky znamená zjevení. Nezbývá než doufat, že se rivella časem „zjeví“ i v České republice. Zatím je zde totiž k mání pouze ve velmi omezené míře, a to zejména na internetu…

švýcarský nápoj rivella