Přemýšlíte, kam se vydat na dovolenou? Máte pro vás další tip! Španělská Mallorca se právem pyšní tím, že je vůbec nejnavštěvovanější středomořskou destinací. Každým rokem přijede na největší ostrov Baleárského souostroví asi 10 miliónů turistů. Lákají je krásné pláže, azurové moře, ale i nádherná architektura, spousta památek a především úžasná příroda.

Es Pontas Mallorca

Harrison Ford jezdí nejen do Varů

Na rozdíl od jiných – horkem vyprahlých – destinací je krajina na Mallorce doslova zelená, porostlá borovicemi, olivovníky, datlovníky a dalšími rostlinami. Není divu, že se stala velmi oblíbeným dovolenkovým místem pro mnoho světových celebrit.

Cala Gat Mallorca

Za odpočinkem už sem přijeli například Gwyneth Paltrow, Jennifer Aniston, Pierce Brosnan a Harrison Ford, který byl hlavní hvězdou letošního karlovarského filmového festivalu.

Cala Pi Mallorca

Hlavní město Palma de Mallorca se nachází na jižní straně ostrova v zálivu Bahia de Palma. Dominuje mu velkolepá gotická katedrála La Seu, jejíž výstavba započala už ve 13. století.

Palma de Mallorca katedrála

Není to ale zdaleka jediný architektonický poklad, který byste při prohlídce města neměli minout; doporučujeme také palác Almudaina, arabské lázně Banys Arabs nebo hrad Castell de Bellver. Nelze samozřejmě přehlédnout sympatický přístav.

Palma de Mallorca

Pokud rádi nakupujete, budete si připadat jako v ráji. V historickém centru narazíte na stovky obchodů, malé krámky se suvenýry, módní řetězce i butiky s luxusním zbožím. Nevynechejte ani typické trhy s čerstvými rybami, ovocem a zeleninou.

papričky a feferonky Mallorca

Nenápadný hotel navštívil i Chaplin

Jak tady cestovat? Ideální je půjčit si auto. Určitě stojí za to udělat si výlet do severovýchodní časti ostrova, kde se rozkládá pohoří Serra de Tramuntana. Nejvyhledávanějším cílem v této oblasti je poloostrov Formentor, stejnojmenný mys a pláž. Pohled z vysokých útesů tyčících se nad tmavě modrou mořskou hladinou vás jistě zcela uchvátí.

Formentor Mallorca

K nádherné písečné pláži zasazené do úžasné přírodní krajiny se dostanete snadno pěšky i autem, ovšem pozor – v sezóně tu určitě nebudete sami. Pokud se budete dobře dívat, zahlédnete odsud menší hotel, který sice vypadá nenápadně, ale hostil už několik slavných hostů. Patřili mezi ně Audrey Hepburn, Winston Churchill, Charlie Chaplin a monacká kněžna Grace Kelly.

Playa de Muro Mallorca

Dračí jeskyně nadchne také děti

Dalším tipem pro vás je návštěva městečka Valldemosa. Místní klášter je proslaven tím, že zde několik měsíců pobýval hudební skladatel Frédéric Chopin se svou přítelkyní spisovatelkou George Sand. Dodnes se v přilehlém paláci krále Sancha pravidelně konají klavírní koncerty a jednou ročně i velký kulturní festival.

Valldemosa

Dětem se bude určitě líbit výlet do Dračí jeskyně. Můžete tu obdivovat tisíce krápníků všech možných tvarů a velikostí i jedno z největších podzemních jezer na světě.

Dračí jeskyně Mallorca

Kam se vydat s rodinou?

A které letovisko je nejoptimálnější pro rodinnou dovolenou na Mallorce? Kromě zálivu Alcudia (na snímku) s písčitou pláží obklopenou palmami a piniemi a pozvolným vstupem do moře je to především letovisko El Arenal na východní straně velkého zálivu Bahia de Palma. Skvělým lákadlem, a to nejen pro děti, je jeden z nejrozsáhlejších vodních aquaparků Aqualand Arenal – svou rozlohou největší.

Alcudia Mallorca

Cyklisté míří na jihovýchod

Jak je to s jízdou na kole? Zatímco v letovisku El Arenal jezdí poměrně dost aut a cyklistiku si zde tolik neužijete, na jihovýchodní části pobřeží se budete cítit jako v ráji. Když vyrazíte z letoviska Sa Coma, po pár stech metrech se ocitnete v krásné přírodě.

Balneario Illetas Mallorca

Na silnicích proplétajících se mezi malými farmami se stády cinkajících ovcí je božský klid. Vzduch je provoněný heřmánkem a rozmarýnem, který tu dorůstá metrové výšky. A téměř všude narazíte na mandlovníky, takže hladu na cestách se obávat nemusíte.

Cala Fornells Mallorca

Nejlepšími místy, které můžete zvolit pro cyklistickou dovolenou, jsou Playa de Muro nebo Alcudia. Máte možnost jet dvacet kilometrů po naprosté rovině podél moře nebo třeba rovinatou stovku ve vnitrozemí.

Alcudia Mallorca

Do hor je to rovněž kousek. A kopce Randa, Sant Salvador nebo Santa Magdalena jsou poutní místa s kostely či kláštery a nádhernými výhledy na celý ostrov.

Mallorca

Jedna jízda s cykloprůvodcem vyjde na 10 eur. Vyhnete se tak hlavním tahům a pojedete po klidných silničkách, které byste sami těžko hledali. Navíc jízda ve skupině je mnohem zábavnější.

Calla Romantica Mallorca

Budete-li chtít jezdit sami, dejte přednost cestám značeným dřevěnými cedulemi Ecovies. Hlavní cyklistická sezona je tady od začátku března do konce května, anebo pak v říjnu. Týdenní zapůjčení kola vyjde na 80 až 120 eur.

Cala Figuera Mallorca

Tak co myslíte, zařadí se Mallorca mezi vaše favority na titul Moje osobní dovolená 2015?

Magaluf Mallorca