Jedno z nejzáhadnějších míst na zemi se nachází na oblíbeném ostrůvku Malta. Jde o podzemní hřbitov Hypogeum, který byl náhodně nalezen v roce 1902 na kopci u města Paola, nedaleko metropole Valletta.

Proč zde pohřbívali jenom ženy?

Byl podle všeho stavěn, lépe řečeno tesán do skály, a to velice pracně za pomocí těch nejprimitivnějších nástrojů, jako byl pazourek či kosti zvířat, a v několika etapách. Nejstarší část je z doby bronzové (cca 4000 př. n. l. až 2500 př. n. l.). Některé úseky připomínají nadzemní megalitické chrámy s oltáři a obětními sály. Účel stavby je neznámý, jisté je jen to, že všechny nalezené kostry byly ženské.

Hypogeum Malta

Kam se poděla stovka osob?

Vědci se dodnes neshodnou na důvodech, vysvětlení je několik. Od těch prostých, že šlo o kultovní místo, kde byly pochovány kněžky, přes ten, že tehdejší společnost byla matriarchální a pozůstatky „podřadných“ mužů byly uloženy jinde. Nejdivočejší teorie hovoří o základně mimozemšťanů, kteří zde sídlí dodnes. Zastánci tohoto tvrzení mají argument, který se jen těžko vyvrací – ztrácejí se zde lidé

Zcela beze stopy, což je vzhledem k tomu, jak je ostrov malinký, opravdu divné, tu zmizelo přes sto lidí. První kolem roku 1940, poslední před pěti lety, kdy bylo v průběhu jednoho roku pohřešováno dvacet osob, ani u jedné se nenašel důvod… Otázkou je, proč to ufoni nedělali nikdy dříve v historii, která je dobře zmapovaná. Malta měla přes svou miniaturní velikost velmi důležitou strategickou polohu.

Hypogeum Malta

Kdo tady v noci naříká?

Na druhou stranu je v podzemí spousta spletitých chodeb, které se táhnou pod celým ostrovem. Vzhledem k tomu, že měří 246 km a všude je samá skála, museli mít naši prapředci k vytvoření něčeho takového pořádný důvod. Pochopitelně se objevila i řada svědeckých výpovědí, podle nichž je někdy uvnitř slyšet srdcervoucí nářek a ve tmě se prý o lidi otírá cosi velkého a kluzkého

Hypogeum Malta

Proč mrtvé pokládali na sebe?

Celý komplex je obrovský – má tři patra, hluboký je až kolem 11 metrů. Celkem zabírá plochu kolem 500 metrů čtverečních, jeho stěny byly částečně zdobeny okrovou barvou, jde o jediné prehistorické nástěnné malby vůbec.

malba Hypogeum Malta

Archeologové nalezli torza keramických nádob, knoflíky, kamenné a hliněné korálky, amulety s podobou zvířat a ptáků, které mohly být původně nošeny jako přívěšky. Největší pozornost budí malá soška, zvaná Spící kněžka, která se zachovala celá. Název je ale vymyšlený; koho zpodobovala, to se pochopitelně neví. Jediné, co je jisté, je skutečnost, že těla se neukládala jednotlivě, ale na sebe, mohlo jít o prehistorickou kostnici.

Spící kněžka Hypogeum Malta

Tomu odporuje verze, že některé sály jsou stavěné tak, aby se od zdí odrážela ozvěna, což by pro nebožky nemělo význam. V každém případě stojí Hypogeum na Maltě za návštěvu…