Zoologická zahrada ve městě Jamaguči na západě Japonska se rozhodla vylepšit renomé jistého druhu hmyzu, který lidé obecně považují za obtížný. Jde o šváby, kterým v zoo otevřeli speciální expozici.

Škůdci? Ani náhodou!

Švábi, jichž na světě existuje přibližně 4000 druhů, mají neuvěřitelnou životaschopnost a odolnost. Dokážou přežít prakticky kdekoli, a to i za značně nestandardních podmínek. Vydrží až měsíc bez vody a tři měsíce bez potravy! Velmi zajímavá je také jejich schopnost ustát vysoké dávky radioaktivního záření (přibližně 300× více než člověk, v případě jaderné války by zřejmě přežili).

Podle zaměstnanců zoologické zahrady v Japonsku mají tito členovci nálepku škůdců zcela nezaslouženě. Jejich funkce v rámci potravního řetězce v přírodě je totiž nezastupitelná – likvidují mršiny a uhynulé rostliny.

šváb

Kdo vyhraje běh na 400 metrů?

Aktuálně japonská zoo nabízí návštěvníkům v rámci unikátního vzdělávacího programu seznámení se zhruba dvěma stovkami jedinců patnácti různých druhů švábů. Kdo se nebojí, může si vzít švába do dlaně. Konkrétně dostane madagaskarský druh, který dorůstá do velikosti kolem sedmi centimetrů a vydává nepříjemné syčivé zvuky.

Zájemci si mohou vyzkoušet rovněž běh proti švábům, aby zjistili, kdo je rychlejší. Někteří jsou prý v cíli velmi překvapení tím, jak to dopadlo. Nohy švábů mají silné kyčle, jsou zploštělé, holeně jsou trnité a chodidlo je pětičlánkové. Toto uzpůsobení nohou umožňuje jejich majitelům velmi rychlý běh!

šváb v zoo v Jamaguči