Největší chloubou Maďarska není, jak se domníváme, uherák nebo čabajka, ale „podzemní oceán“ termálních pramenů. Maďarské termální lázně jsou věhlasné nejen po celé Evropě! Tvrdí, se, že všude, kam člověk zabodne hůl do země, hned nějaký pramen vytryskne.

Podobnou metodu svého času zkoušeli geologové, když tu hledali ložiska ropy – bez úspěchu. Mýty tvrdí, že se zde v dávné minulosti rozkládalo Panonské moře, které časem vyschlo a v půdě po něm zbylo množství zdravých minerálních látek.

Faktem je, že zemská kůra je na celém území velice tenká, což může hrát určitou roli. Není totiž vůbec obtížné dostat se k podzemním zdrojům.

Hévíz Maďarsko

Každé středisko nabízí zajímavý bonus

Termální lázně najdeme i v metropoli Budapešť, jde o nejrozsáhlejší areál svého druhu v Evropě, jemuž vévodí secesní budova Gellért. První zmínky o zázračné vodě, která léčí a zahání únavu, pocházejí už z dvanáctého století.

Gellért Budapešť

Logicky se v blízkosti lázní začala budovat další turistická lákadla. Pobyt v Tapolce se dá spojit s koupáním v Balatonu, v Bükfürdo je nejlepší golfové hřiště v zemi.

Býčí krev teče v Egeru

Milovníkům dobrého vínka se určitě bude zamlouvat pobyt v Egeru, kde se vyrábí i nám dobře známý mok Býčí krev.

vinný sklípek Maďarsko

Toto město je vůbec zajímavé, stojí zde středověký hrad i turecké památky a řada hospůdek i sklípků hluboko pod kopcem.

Eger Maďarsko

Další vyhlášené lázně jsou ve městech Bük, Sárvár, Gyula, Hévíz, nazývaný Perla termálů, nebo pro nás těžko vyslovitelném Hajdúszoboszló.

Hévíz aneb Maďarské termální lázně

Dejte vale práškům na nervy

Pestré je i chemické složení účinných látek. Obsahují hydroxidy alkalických kovů, chloridy, brom, jód a četné stopové prvky, odpařený solný roztok. Ten se používá pro léčení astmatu a chorob horních dýchacích cest.

Jsou i prameny, které přinášejí úlevu revmatikům a lidem trpícím poruchami pohybového ústrojí či nervové soustavy, kožními problémy, dále ženám s gynekologickými problémy…

Hajdúszoboszló Maďarsko

Na ročním období nezáleží

Některé jsou vhodné i k pití, mají příznivý vliv na zažívání a trávení. Velkou výhodou je, že skoro všechny lázně mají celoroční provoz. Nejsou tedy závislé jen na letní sezóně, kdy nejvíc jezdí rodiny s dětmi, pro jejichž vývoj jsou účinky termální vody důležité.

A nesmíme zapomínat na fakt, že skoro u každého pramene v Maďarsku je aquapark, který pro nejmenší znamená vysněný ráj. Které termální lázně si vyberete vy?

aquapark v Hajdúszoboszló