Kdo řekl, že všechny kostely musí vypadat plus minus stejně? Nesmysl! Tak například na ostrově Jáva najdete Kuřecí kostel (Gereja Ayam). Když se na něj podíváte, ihned pochopíte, proč dostal takový název. Tato atypická stavba však již od roku 2000 zeje prázdnotou.

Gereja Ayam alias Kuřecí kostel na ostrově Jáva

Za vším hledejte Boha

Hluboko v hustých lesích centrální Jávy, která je – jak známo – součástí Indonésie, leží opuštěný, rozpadající se kostel ve tvaru obřího kuřete s otevřeným zobákem. Tato bizární budova každým rokem přiláká stovky turistů a fotografů. A není divu!

Kuřecí kostel Jáva

Příběh kostela Gereja Ayam je stejně nevšední jako jeho struktura. V pozdních 80. letech minulého století muž jménem Daniel Alamsjah prohlásil, že obdržel vzkaz od Boha, který jej pověřil tím, aby postavil modlitební dům ve tvaru holubice. Sedmašedesátiletý Daniel vybral kopec nedaleko Magelandu, rodného města jeho manželky, a na tomto místě se rozhodl zrealizovat svůj „božský“ projekt.

Kuřecí kostel Jáva

V devadesátých letech, společně se třemi desítkami místních obyvatel, Alamsjah zahájil výstavbu impozantní budovy. Těžko říct, proč se holubice ve finále proměnila v kuře, každopádně se nenašel nikdo, koho by Kuřecí kostel nezaujal.

Kuřecí kostel na ostrově Jáva chátrá

Chodili sem i muslimové

Navzdory své křesťanské víře Alamsjah oznámil, že v Gereja Ayam rád přivítá vyznavače všech náboženství. A tak se pod střechou kostela začali shromažďovat nejen křesťané, ale i muslimové a buddhisté, zatímco přízemí bylo využíváno jako rehabilitační zařízení pro drogově závislé, děti se zdravotním postižením, narušenou mládež a duševně choré.

Gereja Ayam alias Kuřecí kostel interiér

Svoje brány kostel zavřel v roce 2000, a to z finančních důvodů. Každopádně dodnes Gereja Ayam fasinuje většinu těch, kteří se ocitnou v jeho blízkosti.