Přestože se „narodila“ ve Francii, je poměrně dobře známá i u nás. Hrubě mleté paštice terrine se v Česku říká terinka, někdy terina. Vzhledem k tomu, že mnoho kuchařů praktikuje jiný recept, respektive každý používá více či méně odlišné ingredience, má nejen česká obdoba celou řadu podob.

Vepřové maso není podmínkou

Pojem terrine měl vždy několik významů. Může se jednat o francouzský bochník vytvořený z mletého masa (obdoba sekané), stejně tak o paštiku vyrobenou z více nahrubo nasekaných složek. Pokrm se každopádně podává zastudena nebo při pokojové teplotě.

Terrine v současnosti většinou obsahuje velké množství tuku a také vepřové maso, což ovšem není pravidlem. Hlavní složkou nejčastěji bývá maso z francouzské zvěře, zejména z jelenů a kanců. Lze zvolit například i kachní či kuřecí játra. Název terrine se používá rovněž pro nádobu, v níž se jídlo připravuje.

terrine alias terinka

Jestliže chcete terrine ochutnat, doporučuje vám tak učinit během návštěvy Francie. Anebo si můžete zajít do pravé francouzské restaurace v Česku. Další možností je ukuchtit si „českou verzi“ tohoto jídla doma. Láká vás například terinka z kuřecích jater? V tom případě pozorně čtěte následující řádky…

Recept pro 4 až 6 osob

K přípravě budete potřebovat následující suroviny – kilo kuřecích jater, 1 šlehačku (200 ml), 1 máslo, 1 střední cibuli, 2 až 3 stroužky česneku, čerstvý tymián, sůl, pepř, paštikové koření (směs mletého bílého pepře, sladké mleté papriky, nového koření, muškátového oříšku, zázvoru, muškátového květu a majoránky) a olivový olej.

Postup:

Nejprve na oleji zpěníme jemně nakrájenou cibuli a drcený česnek.

Přidáme očištěná játra, lístky tymiánu a polovinu šlehačky.

Dusíme, dokud játra nejsou hotová a všechna tekutina se nevypaří.

Ochutíme solí, pepřem, případně kořením a společně se změklým máslem a zbývající šlehačkou rozmixujeme.

Dáme do formy na srnčí hřbet a necháme v lednici vychladit, ideálně do druhého dne. Doporučujeme servírovat s brusinkami.

Přejeme dobrou chuť!