Opravdu je to tak – nejstarší bludiště na jižní polokouli je součástí australského areálu Ashcombe Maze & Lavender Gardens. Ten byl založen na Morningtonově poloostrově poblíž Melbourne v roce 1970.

Ashcombe Maze & Lavender Gardens

Najdete cestu mezi cypřiši?

V Ashcombe Maze & Lavender Gardens s rozlohou pětadvacet akrů najdete původní bludiště, díky němuž se celý areál může natrvalo pyšnit již zmíněným primátem. Tvoří ho více než 1000 cypřišů, které vytvářejí živé ploty dosahující do výše až tří metrů. Jejich šířka činí dva metry.

Ashcombe Maze & Lavender Gardens

Je rozděleno do tří částí – na Jižní labyrint, Hlavní zahradu a Severní labyrint. Cypřiše je nutné zastřihávat třikrát ročně, aby si uličky mezi nimi udržely tvar.

Ashcombe Maze & Lavender Gardens

Levandule vás hlavně okouzlí

Pak je tu labyrint osázený celoročně kvetoucími kultivary levandule. Pouhý pohled na něj je velkolepý. Jeho cestičky se klikatí mezi více než 3000 keříky levandule čtyřiceti různých druhů.

Ashcombe Maze & Lavender Gardens

A kromě jiného se tu můžete dozvědět i leccos o historii a významu této rostlinky, kterou u nás známe především díky její charakteristické vůni, jež se používá do mýdel a proti molům.

Ashcombe Maze & Lavender Gardens

Nejstarší bludiště nadchne i růžemi

Třetí bludiště nedaleko Melbourne je vytvořeno z růží, bylo založeno jako první svého druhu nejen v Austrálii, ale i na celém světě. Má kruhový tvar a roste v něm na 1200 růžových keřů asi 200 různých odrůd, které byly pečlivě vybírány s ohledem na barvu a vůni. Není divu, že mnozí návštěvníci místo toho, aby hledali cestu ke středu, zůstanou stát a prostě se jen kochají.

Ashcombe Maze & Lavender Gardens