Třetí největší město Turecka, Izmir, založené tři tisíciletí před Kristem, bylo a možná stále je víc známé pod jménem, které mu dali staří Řekové – Smyrna. Podle některých historických pramenů se právě zde narodil legendární básník Homér, díky němuž známe bájné hrdiny z Trojské války – Achilla, Parida, krásnou Helenu, kvůli které všechno začalo, Odyssea a jiné.
Má pohnutou historii, střídaly se tu různé civilizace i vládcové, nicméně dnes jde o jedno z nejmodernějších měst v zemi, i když spousta památek se tady také najde.
Z hradu zbyly pouze trosky
Dominantou byl a i nadále trochu je hrad Kadifekale, v překladu Sametová pevnost, jehož mohutné hradby se tyčí nad městem v jižní části. Byl založen zhruba před 5000 lety na hoře Pagos, bohužel ustavičné dobývání mu příliš nepomohlo.
Dnes z něj v podstatě zbyly jen obvodové zdi, jinak je úplně prázdný, najdeme v něm zbytky mešity a byzantských cisteren na vodu…
Součástí Parku kultury je i zoo
Současný Izmir je kosmopolitní město, obklopené horami, kde to neustále žije. Všude je pochopitelně spousta trhů, nabízejících vše možné, ale i galerií, divadel, četných historických míst i archeologických vykopávek, včetně starověké Agory.
Novodobým centrem všeho dění je Park kultury o docela obrovské rozloze 335 000 m², který se nachází mezi městskými částmi Basmane a Alsancak. Chodí sem jak místní, tak zahraniční návštěvníci. Najdou v něm lunapark s nezbytným ruským kolem (výhled z jeho vrcholu předčí ten z hradu), botanickou zahradu s velmi vzácnými a pro nás exotickými druhy rostlin, menší zoo i sportoviště všeho druhu.
Je to ideální místo na procházky a jogging, cesty jsou široké a velmi dobře udržované. Součástí parku je i jezero, u kterého se dají půjčit šlapadla…
Levent nabízí výlet guletou
Komu tak obyčejný zážitek nestačí, může se vydat do jachtařského přístavu Levent a s velkou pravděpodobností narazí na námořníky, co mu za přijatelné peníze nabídnou výlet guletou, původně rybářskou bárkou upravenou na prostornou obytnou loď.
Není se vůbec čeho bát, vlnobití ani mořská nemoc nehrozí, pluje se jen v pobřežních vodách. Posádky si hlídají svou dobrou pověst, nikdy nedošlo k žádnému incidentu.
Doplout můžete třeba do Kasu
Jedním z častých výletních cílů je město Kas. Zcela určitě stojí za vidění, navíc je tu jedna z nejhezčích pláží v Turecku.
Okolí je pastvou pro oči – strmé skalní útesy, zátoky a jeskyně, kam často míří potápěči, stejně jako za vraky lodí.
„Pěšáci“ si zase udělají výlet ke kaňonům a údolím, které jsou nedaleko.
Na svazích v sezóně lákají k utržení pomeranče, citrony, banány, daří se tu i mandlovníkům.
Nevynechejte ani Efes
Zastávkou na cestě bývá i starobylé město Efes, kde stál jeden ze sedmi divů světa, chrám bohyně Artemis. Ten měl smůlu – nejdřív ho podpálil jistý Hérostatos, který se tím chtěl proslavit. Chrám byl pak několikrát obnoven, nakonec z něj zbyl jen jeden sloup. Více zůstalo z velkého amfiteátru, zachovala se i fasáda Celsovy knihovny. Město však není zcela archeologicky prozkoumáno, možná vyjeví další překvapení…