Poloostrovu Gargano, který od Chorvatska dělí Jaderské moře a přibližně 150 kilometrů, se kvůli jeho poloze říká „ostruha italské boty“. Když tam turista přijede, má pocit, že se tak trochu zastavil čas, zvlášť na venkově.

Gargano

Moře konkuruje Michelangelovi

Gargano je také chráněnou rezervací, nikde není žádný průmysl, platí dokonce zákaz stavby nových objektů. Krajina je mnohotvárná, místy hornatá (nejvyšší vrchol Monte Calvo měří 1056 metrů), lesnatá, pobřeží lemují nepřístupné, strmé skály.

Tavoliere Gargano

Pod nimi se ovšem často skrývají romantické jeskynní systémy, do nichž mořský příboj vymlel obrazce, za které by se nemusel stydět ani Michelangelo.

Je to ale jen fascinující divadlo přírody, na které má vliv měnící se sluneční světlo, takže krápníky či jiné útvary doslova hrají různými barvami. Některé skalní dómy jsou navíc vysoké až 50 metrů, tudíž zapůsobí i svou monumentálností.

Vieste Gargano

Pizzomunno připomíná smutného rybáře

Nejvíce jeskynních komplexů se nachází v pobřežním úseku v délce zhruba 30 kilometrů u rybářského městečka Vieste. To – stejně jako většina dalších – patří k historickým, pochází z počátku tisíciletí.

Vieste Gargano

Je v něm logicky spousta památek ze všech možných dob i stylů, od gotiky přes renesanci až po baroko. Asi největší atrakcí je však velká, mořem omletá skála Pizzomunno, pojmenovaná po rybáři, k němu se váže pověst o nešťastné lásce.

Pizzomunno

Vstup do moře je ideální nejen pro děti

Všude kolem ní je množství sice menších, ale zato půvabných pláží, kde lze svlažit tělo koupáním nebo se na nich jen tak líně povalovat.

Calenella Gargano

Všechny jsou „vybaveny“ stejně – velmi jemným světlým pískem. Navíc mají pozvolný a bezpečný vstup do moře, což je ideální pro malé děti, důchodce a neplavce. Asi nejdelší, 6 kilometrů dlouhou a kolem 50 metrů širokou, pláž najdeme u letoviska San Menaio.

Tremiti Gargano

Oblíbeným zpestřením pobytu jsou výlety lodí na nedaleké půvabné souostroví Tremiti, nebo naopak výpravy terénními vozy do národního parku Foresta Umbra.

Foresta Umbra Gargano

Po Arabech zbyly pozorovatelny

Gargano bylo osídleno už v éře Normanů, potomků Vikingů, kteří zde stavěli obranná sídla proti vpádům Arabů. Ti se sem nakonec ovšem stejně dostali, po nich pro změnu zbyly signální věže, které používali jako pozorovatelny varující před nebezpečím.

Na pobřeží najdeme i četné rybářské domky, jež jsou také připomínkou minulosti, dnes v nich sídlí většinou restaurace pyšnící se krásným výhledem.

Tremiti Gargano

Ceny vás příjemně překvapí

Ceny jídla i ubytování jsou příznivější než jinde v Itálii, uprostřed olivových hájů se často najdou obyčejné kempy se stany, karavany, chatkami, bungalovy nebo apartmány. Hotely jsou většinou menší, zpravidla rodinné.

Tyto výhodné podmínky jsou dané i tím, že i přes pozvolný rozvoj turismu poloostrov Gargano stále zůstává klidnou oblastí s venkovským naturelem a příjemnou atmosférou.

Sant'Angelo Gargano