Už v sobotu 19. září bude slavnostně zahájen další, 182. ročník světoznámého festivalu milovníků piva – Oktoberfest 2015. Uskuteční se jako vždy v Mnichově a potrvá až do neděle 4. října. Místem konání bude opět Theresienwiese (Terezínská louka). Nachází se necelých 15 minut chůze od hlavního nádraží Hauptbahnhof a podle níž se tradiční slavnosti často přezdívá Wiesn.

Pivní maraton odstartuje primátor

Oktoberfest 2015 začne třetí zářijovou sobotu v 10.45 hodin oficiálním defilé patronů jednotlivých pivních stanů. Přesně v poledne primátor Mnichova slavnostně poklepe na první sud, a to ve stanu Schottenhamel. Od momentu, kdy bude tento sud naražen a první pivo vypito, mohou návštěvníci začít hasit svoji žízeň.

Oktoberfest Mnichov

Velké stany nabídnou nejen chmelový mok

V místě konání najdete celkem 14 velkých a 20 malých stanů. Jak se jmenují ty velké a co vás v nich čeká?

Käfer’s Wies’n-Schänke – v tomto stanu narazíte na celebrity z Německa i celého světa; čekají na vás také jedinečné gurmánské zážitky

Weinzelt – přestože se jedná o pivní festival, v tomto stanu seženete skvělé víno

Augustiner-Festhalle – údajně nejpřátelštější místo z celého festivalu, číšníci se zde stále usmívají; je určeno zejména rodinám s dětmi a všem, co se rádi baví; každé úterý zde zavládnou velmi nízké ceny

Oktoberfest Mnichov

Fischer Vroni – pro ty, kteří zrovna dvakrát nemilují vepřová kolena; těšit se můžete, jak název napovídá, na rybí speciality; ryby jsou zde napichovány na tyčku a pokládány na gril do řady dlouhé 15 metrů, nezávisle na tom, zda se jedná o štiku či pstruha

Armbrustschützen – je zasvěcen střelbě z kuše, přesto zde žádné zbraně v pohotovosti nebudou; kromě kvalitního piva na vás čeká grilované kuře, vepřové koleno i tradiční klobásy se zelím (a v neposlední řadě také stylová muzika)

Pschorr-Bräurosl – neboli Pravá tradice; rodina Heide, které stan patří, jej provozuje už po sedm generací

Oktoberfest 2015

Schützen-Festzelt – těšte se na nefalšovanou bavorskou atmosféru pod „dohledem“ sochy Bavarie; tento stan světově proslavilo sele připravované tradičním bavorským způsobem v pivní omáčce a podávané s teplým bramborovým salátem

Winzerer Fähndl – také zde se často scházejí celebrity, což je dáno mimo jiné i fantastickou atmosférou

Ochsenbraterei (Spatenbräu-Festhalle) – motto tohoto stanu, tedy „všechny typy volů“, je poněkud dvojsmyslné a hlavně vtipné; zřejmě se nebude jednat pouze o kulinářské speciality

Hacker-Festzelt – alias Bavorské nebe; motto stanu zní – když je člověk obklopen mraky a hvězdami a má v ruce chlazený máz piva, může se cítit opravdu jako v bavorském nebi; místo dechovky a podobných žánrů zde můžete každý den cca od 17:30 poslouchat rokenrol

Oktoberfest Mnichov

Marstall – v nejnovější velkém stanu můžete očekávat exkluzivní prostředí a přátelské služby; rodina Able, která jej provozuje, pracuje v odvětví gastronomie od roku 1982; najdete ho na místě legendárního Hippodromu, jehož majitel byl obviněn z daňových úniků a tím pádem byl ze slavností vyloučen

Schottenhamel – neboli Čistá tradice; celý Oktoberfest 2015 začíná právě zde, jedná se tedy o jeden z klíčových stanů nejen letošního ročníku; těžko uvěřit, že stan Schottenhamel, který byl v roce 1867 pouhým malým stanem s 50 místy k sezení, se stal největším stanem Oktoberfestu s 10 000 místy, navíc si ho oblíbili mladí lidé, kteří sem chodí pít, bavit se a společensky žít

Löwenbräu – u vstupu do stanu narazíte na čtyři a půl metru vysokého lva, ale nebojte, není živý

Hofbräu Festzelt – jedná se o protiváhu Hofbräuhausů nacházejících se v Mnichově, je však velkou turistickou atrakcí i na Oktoberfestu; majitelé Margot a Günter Steinbergovi dobře vědí, jak se o své hosty starat; již v poledne zde lze potkat mnoho popíjejících lidí či páry vlnící se do rytmu; k obědu si tady můžete dát pravé bavorské lahůdky za přijatelné ceny

Oktoberfest Mnichov

Po půlnoci už (možná) budete v posteli

Kdy se bude na akci Oktoberfest 2015 čepovat pivo? První den od 12.00 do 22.30, ve všední dny od 10.00 do 22.30, v sobotu, neděli a ve svátek od 9.00 do 22.30; denní zavírací hodina je 23.30, avšak stany Käfers Wiesnschänke a Weinzelt budou mít otevřeno až do 1 hodiny do rána.

A jaká bude otevírací doba malých stánků? V Den otevřených dveří od 10.00 do půlnoci, od pondělí do čtvrtka od 10.00 do 23.30, v pátek od 10.00 do půlnoci, v sobotu od 9.00 do půlnoci, v neděli od 9.00 do 23.30.

Oktoberfest Mnichov

Kdy Oktoberfest 2015 končí? V neděli 4. října ve 23.30.

Co když to letos nestihnete? I to se může stát, každopádně vás možná uklidní informace, že Oktoberfest 2016 se uskuteční v termínu od 17. září do 3. října 2016.

Oktoberfest Mnichov

Vstupné platit nemusíte

Opravdu je to tak! Na Oktoberfest 2015 se dostanete gratis. Vstup do areálu a do všech pivních stanů je zdarma. Za „tupláka“ zaplatíte kolem 10 €, ceny piva jsou vesměs o 30 až 50 centrů vyšší než loni. Již několik let zabírá zhruba čtvrtinu louky „území“ nazvané Oide Wiesn. Na něm se nachází například velký stan s historickým pivem, dostihová dráha, muzeum Oktoberfestu, historické kolotoče i moderní atrakce. Mnohé jsou samozřejmě zpoplatněny.

Oktoberfest Mnichov

Jak si rezervovat místa k sezení?

Tento úkon se doporučuje udělat vždy do konce předcházejícího kalendářního roku, poněvadž nejdéle od února nebo března se již rezervace zpravidla nepřijímají. Pokud se vám nepovede sehnat místo k sezení v největších stanech, zkuste ty menší, které jsou také skvělé, nebo Biergarten, tedy posezení venku před hlavními stany. Doporučujeme vám přijet na Oktoberfest 2015 v brzkou hodinu. Během týdne nejpozději do 14.30, o víkendech raději hned ráno. V opačném případě riskujete, že se do některých stanů vůbec nedostanete, poněvadž budou zcela přeplněné.

Oktoberfest 2015

Senioři dostanou zadarmo najíst

Možná vás zaujme i některá z dalších akcí, které se budou konat v rámci festivalu Oktoberfest 2015. Hned druhý den, tedy v neděli 20. září v 10 hodin, začne v centru Mnichova přehlídka tradičních bavorských krojů. V pondělí 21. září v 9 hodin ráno je na programu přehlídka pro 1200 dětí předškolního věku. O tři hodiny později, tedy ve 12.00, bude ve velkých stanech podáván speciální oběd pro seniory.

Oktoberfest Mnichov

V úterý 22. září od 12 do 18 hodin bude vyhlášen tzv. 1. Family day. V jeho rámci bude v zábavním parku platit sleva na všechny jízdy a představení. Ve čtvrtek 24. září v 10 hodin proběhne tradiční mše pro vystavovatele i návštěvníky. V sobotu 26. září bude zahájen tradiční italský víkend a v neděli 27. září v 11 hodin začne koncert dechových kapel. V pondělí 28. září v 18 hodin se bude u stanu Fischer-Vroni konat akce Prosecco-Wiesn, určená převážně gayům.

Oktoberfest Mnichov

V úterý 29. září, opět mezi 12. a 18. hodinou, si na své znovu přijdou rodiny s dětmi, poněvadž se uskuteční 2. Family day. Ve čtvrtek 1. října bude během dne probíhat přehlídka slavnostně ozdobených pivovarských vozů. A v poslední den festivalu, v neděli 4. října ve 12 hodin, nastane čas pro tradiční závěrečnou zdravici, teda střelbu z pušek na schodech pod třicetimetrovou sochou Bavarie.

Oktoberfest Mnichov

Na jaké novinky se můžete těšit?

Zejména na adrenalinové atrakce v rámci Oide Wiesn. Například se bude jednat o Kongu, tedy největší a nejrychlejší houpačku v Evropě, díky níž můžete zažít vysokorychlostní let nad džunglí. Řidiči motocyklů mohou otestovat svůj um v rámci atrakce Original Motodrom.

Oktoberfest Mnichov

Pozadu však nezůstane ani gastronomie! V Goldener Hahn si hosté mohou pochutnat na všech možných druzích pokrmů z drůbeže – od kuřete až po kachnu. Klobásy a speciality ze všech možných druhů masa vám nabídnou v Zum Gaumenschmaus a Zur Räuberpfanne.

Oktoberfest Mnichov

Po 50 letech bude „oživen“ zmrzlinový bar. Více cukroví naleznete v Mandelturm a Schokoladenfabrik, kde hosté mohou sledovat, jak se chutné sladkosti vyrábějí. Chcete-li si pořídit perníkové srdce, stačí zajít ke stanu s názvem Michaela’s Herzlmalerei.

Oktoberfest Mnichov

Mašle prozradí vše podstatné

Akce Oktoberfest 2015 bude mít opět i seznamovací kontext. Nezadaní pánové mají šanci navázat kontakt s některou z přítomných dívek a žen. Napomáhá jim v tom skutečnost, že mnoho žen má na sobě lidový kroj dirndl. Ty, které jsou nezadané, nosí mašli uvázanou vlevo. Naopak zadané dívky a ženy ji mají vpravo. Z hlediska seznamování jsou zajímavé i ženy, které nosí mašli vzadu – jedná se o vdovy. No a to nejlepší nakonec – mašle vpředu signalizuje, že před vámi stojí panna!

Oktoberfest Mnichov

Co se pánů týče, mnoho jich tady nosí kožené kraťasy nebo kalhoty se šněrováním, tedy lederhosen. Naštěstí se však nejedná o podmínku účasti, tudíž do Mnichova můžete klidně dorazit v džínách a tričku.

Oktoberfest Mnichov

Pod celtou si nezakouříte

Co se na Oktoberfestu nesmí? Brát si tam pepřové spreje a jiné zbraně. Také je zakázána jízda na inlinech a skateboardech. Kolo musí návštěvníci nechat u vchodu. Ať vás ani nenapadne močit jinde než na toaletě! Kromě slepeckých psů nesmějí do areálu žádná zvířata. Dětské kočárky jsou povoleny od neděle do pátku, vždy do 18 hodin.

Oktoberfest Mnichov

Co se týče jídla – žádné svačiny s sebou! Na festivalu si můžete jídlo koupit na každém rohu. Ve stanech se nesmí kouřit, porušili byste německé zákony a museli byste zaplatit pokutu. Děti do šesti let musí opustit stany nejdéle ve 20 hodin, i když je doprovázejí rodiče.

Oktoberfest 2015

Volové jdou na dračku

Jestlipak víte, kolik piva se vypije během festivalu? Asi budete v šoku, ale například před čtyřmi lety proteklo pípami 7,5 milionů litrů, přičemž dorazilo 6,9 milionů návštěvníků. Oktoberfest zaměstná přibližně 12.000 lidí, z toho 1.600 osob pracuje jako číšníci. Celkem se na festivalu sní asi 880 volů, 440.000 párků a 450.000 kuřat. A míst k sezení najdeme v celém areálu až 100.000!

Oktoberfest Mnichov