Stále jste se ještě nedostali k moři? Další atraktivní oblastí, kde můžete – po zhruba pěti hodinách letu – prožít bezpečnou a pohodovou dovolenou, jsou Kanárské ostrovy. Ty tvoří sedm hlavních ostrovů a několik dalších menších ostrůvků sopečného původu. Jsou rozesety v Atlantiku a úředně patří ke Španělsku. Pojďme si teď představit alespoň tři z nich, abychom vám usnadnili konečný výběr.

Tenerife

Největším ze sedmi hlavních Kanárských ostrovů je Tenerife (také na úvodním snímku), kde se nalézá i univerzita La Laguna, založená v roce 1792. Většina území je hornatá, nejvyšší vrcholy se nacházejí v centrální části. Jsou jimi nejvyšší hora Španělska a zároveň třetí největší vulkán na světě Pico de Teide (3 718 metrů) a druhá nejvyšší hora Kanárských ostrovů, rovněž vulkán Pico Viejo (3 135 metrů). Celá oblast je od roku 1954 součástí Národního parku Teide a je zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V oblasti se rovněž nachází rozsáhlý kráter Las Caňadas s průměrem téměř 16 kilometrů. Sever Tenerife je vlhký a úrodný, pěstuje se zde vinná réva, zatímco jih je horký, vyprahlý a kamenitý.

Tenerife

Gran Canaria

Druhým největším z naší trojice je ostrov Gran Canaria. Má okrouhlý tvar s průměrem asi 50 kilometrů a po obvodu měří 236 kilometrů, z toho 50 kilometrů tvoří pláže. Ostrov je rovněž převážně hornatý. Hlavní pohoří s nejvyšším vrcholem Pico de la Nieves (1 949 metrů) se nachází ve vnitrozemí. Směrem k pobřeží vedou hluboké kaňony a reliéf postupně klesá. Severní a západní část ostrova je strmá a skalnatá, podnebí je zde vlhčí a půda úrodnější. Jižní a východní část se naopak pozvolna svažuje k moři. Podnebí je tady suché a horké. Zde se také nachází ohnisko turistického ruchu. V okolí jednoho z hlavních letovisek Maspalomas jsou podél moře písečné duny – chráněná přírodní rezervace Dunas de Maspalomas.

Gran Canaria

Lanzarote

Nejsevernějším a zároveň nejmenším z větších Kanárských ostrovů je Lanzarote. Většinu území pokrývá poušť charakteristické červenohnědé barvy, tvoří ji lávové vyvřeliny. Ztuhlé lávy je prý na ostrově tolik, že by si jí každý člověk na Zemi mohl odvézt 50 kilogramů. Díky své barvě bývá krajina připodobňována k povrchu Marsu. Cestovní ruch zde však funguje naplno. Kromě rekreačních středisek (Playa Blanca, Arrecife a Puerto del Carmen) je zde možné navštívit několik turisticky zajímavých míst. Například národní park Timanfaya nebo jeskynní komplex Jameos del Agua, kde žijí slepí krabi.

Lanzarote