Ráj pro lovce blesků se nachází ve Venezuele, konkrétně v místě, kde se do jezera Maracaibo vlévá řeka Catatumbo. Často se o této oblasti hovoří jako o nejbouřlivějším místě světa. Každopádně se jedná o úchvatnou a jedinečnou podívanou!

Hromy a blesky tu řádí polovinu nocí v roce

Odborníci spočítali, že tu ročně zazáří přes milion blesků, což není zrovna málo. Vzhledem k tomu, že některé jsou až pět kilometrů dlouhé, není divu, že je jejich záře v barvách od oranžovo-červené až po modrou viditelná do vzdálenosti několika stovek kilometrů. Tedy i v sousední Kolumbii.

Catatumbo

Zdejší bouřky jsou velmi intenzivní. Pro srovnání – běžné blesky nesou proud kolem 30 000 ampér, ovšem ty ve Venezuele v oblasti řeky Catatumbo dosahují hodnot mnohonásobně vyšších. Jediný blesk by prý dokázal rozsvítit až 100 milionů žárovek!

Způsobuje tento jev uran?

Proč je právě v této jihoamerické lokalitě nejvíc bouřek na světě, zatím není zcela jasné. Někteří vědci míní, že je to důsledek unikátní cirkulace vzduchu, jiní se přiklánějí k hypotéze, že za bouře může zvláštní nerostné složení zdejších skal – obsahují totiž uran. A další experti hledají souvislosti v tom, že se z místních bažin uvolňuje metan a jsou zde naleziště ropy. Takže vlastně těžko říct…

blesky nad řekou Catatumbo