Kräftskiva je gurmánský svátek, který jinde na světě nenajdete. Začíná vždy v první půli srpna, a jak již předznamenává jeho název, můžete si během něj – tedy v následujících týdnech – pochutnat na račích delikatesách.

Součástí oslav, jež předznamenávají konec léta a začátek podzimu, nejsou jen pouhé račí hody, ale také – ve vybraných švédských městech a přístavech – s nimi spojený bohatý doprovodný program, tedy orchestrální hudební produkce, různá zábavná soutěžní klání, volba Račích královen mezi mladými dívkami a podobně. Raky si leckde můžete dokonce sami nachytat a uvařit.

lov raků Švédsko

Kräftskiva má téměř stoletou tradici

Rak říční je švédským symbolem, objevuje se proto i ve znaku na cestovních pasech. Co se týče jeho konzumace, drží si Švédsko světový primát. Statistiky uvádějí, že se do Švédského království ročně doveze 2500 tun raků a dalších 50 tun Švédové naloví ve vlastních vodách. Spotřeba na osobu tedy činí asi půl kilogramu raků ročně. S lovem a konzumací raků se tu přitom vždy čekávalo až do 8. srpna. Tento den byl označován za Den račí premiéry.

račí hody Švédsko

Recept pro 6 osob

Asi nejčastěji Švédové připravují raky takto: 1 kilogram raků (25-30 kusů) uvaří ve 2,5 litru vody s 1 dcl soli. Přidávají kopr a dvě kostky cukru.

Raky je nutné nejprve propláchnout a ještě živí se vkládají do vroucí vody po 6 kusech, povaří se krátce, zhruba minutu, čímž se usmrtí. Všechny raky je pak nutné vařit dalších 8 až 10 minut a následně se nechají vychladnout. Nejlepší chuti masa se prý dosáhne, pokud se uvaření raci nechají stát v chladu 10 až 12 hodin.

Přejeme dobrou chuť!

račí hody Švédsko