Slavné Pompeje dlouhá léta sužovaly problémy související s památkovou péčí. Značná byrokracie, nedostatek peněz a také krádeže ze strany nechvalně proslulé neapolské mafie místu škodily dlouhá léta. Nyní však započalo rozsáhlé restaurování, z velké části financované Evropskou unií. Vyjde na 130 miliónů euro, tedy zhruba na 3,5 miliardy korun.

Před dvěma lety dostal archeolog Massimo Osanna úkol dát dohromady plán na rekonstrukci vzácné památky, která navzdory všem potížím zůstává druhou nejnavštěvovanější atrakcí Itálie hned po římském Koloseu. Jen v roce 2014 navštívilo Pompeje 2,7 miliónu turistů.

Pompeje

Pompeje mohly ztratit status světového dědictví

Avšak ještě v březnu byla budoucnost sopkou Vesuv pohřbeného starověkého města nejistá a inspektoři UNESCO dokonce vyhrožovali, že vzhledem ke špatné údržbě místa mohou Pompejím odebrat status světového dědictví. K tomu by však už dojít nemělo, poněvadž započala realizace nových oprav, jež by měly být dostačující.

Pompeje

„Pompejím se začalo blýskat na lepší časy. Tisíce lidí se spojily a v památkové lokalitě se už pracuje na 35 různých místech najednou,“ uvedl Osanna pro zpravodajskou agenturu AFP. Italský ministr kultury Dario Franceschini konstatoval, že začala nová éra Pompejí a že snahy všech aktérů konečně přinesly ovoce.

Úřady žehlí špatnou pověst

Profesor Osanna tvrdí, že problémy historického města způsobily ekonomické potíže regionu. Pompeje se totiž nacházejí v jedné z nejchudších částí Itálie (region Kampánie) a trpěly tak nejen krádežemi, ale také nízkou efektivitou úřadů, která škodila dřívějším snahám o lepší ochranu města. Nesnáze Pompejí byly ukázkou špatného řízení ochrany historických nalezišť Itálie, a není tak divu, že se úřady snažily co nejrychleji zbavit nelichotivé reputace v tomto ohledu.

Pompeje Itálie

„Chceme, aby přímo na archeologické naleziště vedl vlak a Pompeje se tak staly pro turisty lépe dostupnými. Okolí samotného historického centra by mělo být v budoucnu stejně tak krásné, jako to, za čím sem lidé jezdí. Dodržíme rady ze strany UNESCO. Konečně máme zdroje na to, abychom mohli pracovat,“ dodal Osanna s tím, že restaurování Pompejí nebude dokončeno v roce 2015, jak si UNESCO původně přálo.

Pompeje