Francie je pro cyklovýlety doslova stvořená. Samozřejmě ne úplně celá, ale najdete zde spoustu lokalit, kde se vám bude jistě velmi líbit. Na cesty lze vyrazit sólově, ideálnější je to však v rámci specializovaného zájezdu. Alespoň se nebudete muset stresovat tím, kudy jet, kde přespat a na co si dát pozor, soustředíte se pouze na zážitky. A že jich nebude málo!

Optimální období pro cyklisty právě nastává! Je jím konec srpna, celé září a první polovina října. Variant se nabízí hned několik, což znamená, že vaše osobní Dovolená na kole 2015 může začít už v příštích dnech!

Gorges du Verdon v jižní Francii

Alsasko

Jednou z variant je Alsasko na kole – vinná stezka. Tento region v sobě spojuje to lepší z Francie i z Německa. Jsou zde typické hrázděné domy, místní lidé sice mluví francouzsky, ale rádi a dobře hovoří i německy. Taktéž lahodné bílé víno a alsaská kuchyně vám zajistí jedinečný gastronomický zážitek. Typickou dekorací domů jsou čapí hnízda (čáp je symbolem Alsaska). Vše je čisté a upravené, ale nepřezdobené. A jak bude probíhat zmíněný zájezd?

podzimní vinice na vinné stezce v Alsasku

Vše začne večerním odjezdem do městečka Eguisheim. Následuje výlet zvlněným pohořím mezi vinicemi a cesta kolem pěti hradů (Route des 5 chateaux). Třetí den dojedete autobusem na hrad Haut-Koenigsbourg. Na kole pak vyrazíte do kouzelného městečka Obernai. Následuje Rouffach s nejstaršími domy v Alsasku a kolébka vozů Bugatti – Mohlsheim. Čtvrtý den vás autobus přiveze do jednoho z nejkrásnějších měst Alsaska – do Colmaru.

Poté se vydáte do Kaysersbergu, rodiště teologa, misionáře a lékaře Alberta Schweizera, následně vinicemi do Hunawihru s opevněným kostelem a chovnou stanicí čápů. Poznáte i středověká městečka Riquewihr a Ribeauvillé. Pátý den vyjedete autobusem do sedla Bonhomme (949 m), pokračovat budete na kole po hřebenové silničce vybudované za 1. světové války, mezi lesy a pastvinami Vogéz. Anebo můžete dát přednost nejkrásnější cyklostezce jižního Německa – vinařské oblasti Kaiserstuhl.

Hunawihr Alsasko

Provence

Máte-li více volného času, uchvátí vás desetidenní zájezd nazvaný Na kole po Provence. Můžete se těšit na vyjížďku po cyklostezce do Toulonu a na následnou návštěvu tohoto přístavního města, které je největší základnou francouzského válečného námořnictva ve Středomoří. Budete mít také možnost výjezdu lanovkou na Mont Faron (584 m n. m.) s překrásným výhledem na město a přístav.

Aiguines a jezero Sainte Croix v Provence

V dalších dnech absolvujete rovněž přejezd přes městečko Gassin k pobřeží, posléze se po cyklostezce vydáte do Giens, a to přes „kamenné“ městečko Bormes les Mimosas. Budete-li mít dost energie, stihnete i zajížďku k pevnosti Brégançon. Na programu je mimo jiné i celodenní výlet do Verdonského kaňonu, jednoho z nejpůvabnějších míst v Evropě.

Gorges du Verdon v Provence

Bretaň

Jestliže vás přitahuje magická Bretaň, není co řešit. Dostanete se tam prostřednictvím desetidenního zájezdu Francie – Bretaň – cykloturistika. První den odjedete z Prahy přes Německo do Francie. Druhý den přijedete do historického kraje Anjou, poznáte město Angers s monumentálním hradem, přespíte v oblasti Carnacu. V dalších dnech absolujete také cyklovýlet kolem Morbihanského zálivu na poloostrov Quiberon, poznáte Carnac a Locmariaquer – prehistorická seskupení menhirů.

obec Dinan v Bretani

Čeká vás i cykloturistika s návštěvou mysu Pointe Du Raz, pirátského přístavu Audierne a květinového městečka Locronan. Nebude chybět ani relaxace na krásných plážích. Podél smaragdového pobřeží dojedete na Fréhel, nejkrásnější mys Bretaně, zde vás čeká prohlídka pevnosti Fort la Latte. Přes Cancale s obrovskými mořskými sádkami se dostanete ke slavnému klášteru Mont Saint Michel.

Mont Saint Michel

Další zájezdy

Vzhledem k tomu, že se nám podařilo najít dalších 10 variant, nebudeme se o nich rozepisovat podrobně v rámci tohoto článku. Pokud vás zaujme krátký popis u některé z nich, stačí kliknout na její název a vzápětí se nezávazně dozvíte veškeré informace včetně termínu, místa odjezdu a programu.

Evisa Korsika

Tady jsou:

Provence na kole klasická I. – 13denní zájezd pro milovníky Provence (Avignon, St. Rémy aj.)

Provence na kole – 12denní zájezd spojený s návštěvou muzea levandule i hradu Markýze de Sade

Provence na kole v pohodě – 11denní zájezd včetně volného dne u moře

pole s levandulemi v Provence

Burgundsko a Champagne – 9denní zájezd s návštěvou oblastí Beaujolais, Champagne aj.

Kaňony jižní Francie – 10denní zájezd (kaňony Gorges de la Jonte, Gorges du Tarn atd.)

Francie – cyklistika – zámky na Loiře, Bretaň, Normandie – 10denní zájezd s všeříkajícím názvem

zámek Villandry v povodí Loiry

Korsika cyklistická – 13denní zájezd spojený s plavbou trajektem přes Středozemní moře do Bastie

Cyklotoulky Korsikou – 12denní zájezd s jiným programem než u předchozí varianty

Korsika křížem krážem na kole – 16denní zájezd určený spíše zdatnějším cyklistům

Korsika

Paříž na kole – 6denní zájezd do Paříže (včetně Versailles), kde nebudete jezdit metrem, ale na kole

Paříž na kole

Láká vás jiná země?

Jestliže se vám z nějakého důvodu nechce do Francie, můžete se vydat – v rámci zájezdu – i jinam. Co takhle Chorvatsko, Itálie, Maďarsko, Rakousko, Řecko, Portugalsko nebo Španělsko? A samozřejmě se nabízí i Česká republika! Stačí kliknout na název kterékoliv země a dozvíte se vše.

Přejeme šťastnou cestu!

vinice Cote de Beaune Burgundsko