V Belgii u městečka Borgloon, asi 50 kilometrů od Bruselu, stojí kostel. Byl vybudován teprve před několika lety, a tak si možná mnozí z vás pomyslí, že na něm nemůže být nic zajímavého. Ale opak je pravdou.

Jedná se spíše o umělecké dílo

Autory uměleckého projektu pod názvem Reading Between the Lines (Čtení mezi řádky) jsou mladí belgičtí architekti Pieterjan Gijs a Arnout Van Vaerenberghovi. Jejich kostelík připomíná optický klam. Má na první pohled tradiční půdorys a tvar, ale normálu se vymyká.

Reading Between the Lines Belgie

Jeho desetimetrovou konstrukci tvoří betonový podstavec, dva tisíce sloupků a sto vrstev ocelových plátů. Stěny kostela sice z určitých úhlů pohledu působí dojmem kompaktního celku, ale stačí krok stranou a jejich jistota je pryč. Zprůhlední a návštěvníkům se otevře pohled na nebe a okolní krajinu.

Mše se konají o kus dál

Netradiční projekt je svérázně pojatou „imitací“ místního kamenného kostela. A proč ten název? Ocelové pláty připomínají řádky a mezi nimi můžete pozorovat krajinu a meditovat. Ať už jste věřící, anebo naopak zapřísáhlí ateisté, tato průhledný kostel rozhodně stojí za to, abyste si ho během návštěvy Belgie prohlédli na vlastní oči!

průhledný kostel Reading Between the Lines