Italské provincii Trentino vévodí majestátní pohoří Dolomity. To dostalo název po francouzském geologovi jménem Dolomieu, jenž jako první objevil unikátní složení tamních skal.

V zimě je Mekkou všech lyžařů. Znalci místních poměrů však doporučují jako nejlepší dobu na návštěvu podzim, kdy příroda nabízí asi nejvíc ze své nevšední krásy. Navíc v ubytovacích zařízeních (i jinde) platí mimosezónní slevy, takže lze na pobytu dost ušetřit.

Dolomity Itálie

I rybáři jsou zde doslova nadšení

Protože Trentino leží na hranici s Rakouskem, je tu patrný germánský vliv. S tím je nutné počítat i při návštěvě restaurací, pizza či těstoviny tu nejsou ani zdaleka tak běžné jako jinde v Itálii. Neobvyklé je, že z dob, kdy celé území spojovaly jen průsmyky, si skoro každé údolí zachovalo vlastní nářečí, zvyky a tradice, takže se tam lze horko těžko domluvit německy, natož italsky.

K největším přednostem Dolomit patří jezera. Jsou jich tady totiž bezmála tři stovky a zabírají plochu 35 km². A asi i největšího škarohlída musí okouzlit průzračná voda, v níž se zrcadlí majestátní vrcholky hor. Na koupání moc nejsou, přece jen jde o hory, ale rybáři se sem sjíždějí ze široka daleka.

Trentino Itálie

Lokalita nadchne také cykloturisty

Trentino nepřitahuje jen přírodními krásami. Láká hlavně ty, co dávají přednost sportovním aktivitám před lenošením. Kromě pěších turistů, kteří mají na výběr spoustu tras různé obtížnosti, se tu „vyřádí“ hlavně příznivci jízdy na horských kolech. Mají totiž k dispozici stovky kilometrů tratí různé náročnosti.

údolí Val di Sole

Navíc existují speciální programy, kdy síť většiny vybraných ubytovacích zařízení – od drahých hotelů až po malé penziony – nabízí kromě pohodlného noclehu i netradiční služby, jakými je například převoz bagáže z jednoho hotelu do druhého, aby cyklisté nemuseli dřít všechno na zádech.

Nejkrásnější je patrně cyklostezka v údolí Slunce (Val di Sole), dlouhá 34,5 km, s výškovým rozdílem 664 metry, mezi vesnicemi Mostizzolo a Cogolo. Vede i kolem největšího jezera Lago di Garda (Gardské jezero) a nabízí mnohá zpestření jako rafting na ledovcové řece Noce nebo vinařskou stezku v oblasti Bolzana spojenou s ochutnávkou ve středověkých sklepeních.

Trentino Itálie

Míří sem rovněž horolezci

Na své si v Trentinu přijdou horolezci, kteří mají k dispozici vrcholy různých výšek a obtížností, či příznivci trekingu. Ti při toulkách krajinou (přírodní park má rozlohu více než 1100 km čtverečních) mohou obdivovat nejen nevšední panorama, ale také si po náročné túře odpočinout v některé z horských chat. Ty jsou doslova rozesety na všech důležitých místech.

Většina nabízí totéž – výtečné uzeniny, převážně domácí výroby, kukuřičnou kaši (polentu), sýry z alpských salaší a velmi chutné solené maso. Takže poté, co byla krásou krajiny ukojena lidská duše, lze totéž provést žaludku. K jídlu se nejlépe hodí výtečná červená vína Marzemino a Teroldego.

jezero v provincii Trentino

Ani milovníci památek nebudou zklamáni. Důstojně působí hrad Buonconsiglio z 13. století, který hostí významné muzeum antického a renesančního umění. V Trentu, metropoli regionu, je katedrála zasvěcená patronu města Svatému Vigiliovi. Raritou je velké podzemní město Tridentum, kde na vlastní oči uvidíte, jak to zde vypadalo v dobách antického Říma.

hrad Buonconsiglio