Pokud se začátkem září vydáte do Amsterdamu, stanete se svědky zajímavé podívané. V největším městě Nizozemska se v neděli 6. září 2015 uskuteční čtvrtý ročník sportovně-charitativní akce s názvem Amsterdam City Swim. Výtěžek z této události podpoří jedince postižené ALS, tedy onemocněním zvaným Amyotrofická laterální skleróza.

Amsterdam City Swim

Zákeřné chorobě podlehl i Stanislav Gross

Jedná se o progresivní onemocnění mozku, způsobující degeneraci a ztrátu buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. Kvůli tomu dochází k postupné svalové slabosti až atrofii. Mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován, při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny.

Amsterdam City Swim

Svůj druhý název – Lou Gehrigova choroba – toto onemocnění získalo po slavném baseballovém hráči New York Yankees, Lou Gehrigovi, u něhož byla ALS diagnostikována v roce 1939. Mezi současné osobnosti postižené ALS patří kytarista Jason Becker a astrofyzik Stephen Hawking. Amyotrofickou laterální sklerózou trpěl rovněž bývalý český premiér Stanislav Gross, který zemřel 16. dubna 2015 ve věku 45 let.

Amsterdam City Swim

Výletní čluny nahradí tisíce plavců

Ale teď zpátky k akci Amsterdam City Swim 2015! Když se řekne Amsterdam, řada z nás si ihned vybaví zejména volně dostupnou marihuanu, takřka všudypřítomnou erotiku a fotbalový klub AFC Ajax. Mnohem podstatnější je však skutečnost, že se na území města a v jeho okolí nacházejí dvě významné památky, které jsou zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Amsterdam City Swim

Tou první je obranná linie Amsterdamu vybudovaná na přelomu 19. a 20. století okolo městské zástavby, tou druhou jsou amsterdamské kanály ze 17. století, nalézající se v historickém centru. A právě tam se bude plavecká akce odehrávat.

Amsterdam City Swim

Výletní čluny a další plavidla po roce opět uvolní cestu až 2500 odvážným jedincům, kteří hodlají uplavat 2000 metrů.

Amsterdam City Swim

Událost začne jako obvykle krátce po poledni. Start bude v Marine Establishment Amsterdam v zálivu IJ, cíl na Keizersgracht (na křižovatce s Reguliersgracht).

Amsterdam City Swim

Závodit opět mohou i děti

Není nutné, abyste se závodu účastnili aktivně, dění v rámci Amsterdam City Swim 2015 lze sledovat z nábřeží nebo z některého z mostů. Současně můžete přispět na podporu výzkumu ALS. Jestliže dojdete až na Jonas Daniël Meijerplein, můžete zhlédnout doprovodný program. Nudit se rozhodně nebudete.

Amsterdam City Swim

A mimochodem – stejně jako loni si mohou zasoutěžit také děti ve věku od 10 do 14 let. Ty budou muset uplavat závěrečný úsek v délce 700 metrů, a to pod dohledem dospělé osoby. V cíli se mohou osprchovat, dostanou teplý župan, pantofle, medaili a také občerstvení, aby mohly načerpat sílu po náročném výkonu.

Amsterdam City Swim

Trumfne letošní výtěžek uplynulé ročníky?

A jak to všechno začalo? V roce 2011, konkrétně 30. srpna, přeplavalo 14 přátel Helléspont, a to na počest jejich společného přítele Weerta Jana, který trpěl ALS. Rok poté uspořádalo pět z nich první ročník akce Amsterdam City Swim, která si klade za cíl více upozornit na existenci Lou Gehrigovy choroby a zároveň získat finanční prostředky na její výzkum.

Amsterdam City Swim

Dne 9. září 2012 se sešlo více než 1100 plavců, jimž se podařilo zajistit přes 740.000 eur pro nadaci ALS. O rok později se tato čísla zdvojnásobila. Dorazilo více než 2000 plavců a na konto Stichting ALS Nederland putovalo 1,7 milionu eur.

Amsterdam City Swim

V roce 2014 se mohly poprvé aktivně zapojit i děti, jichž se zúčastnily cca dvě stovky. Jejich trasa však měřila pouze 500 metrů. Vybralo se neuvěřitelných 2,16 milionu eur! A jak to asi v Nizozemsku dopadne letos? Nechme se překvapit!

Amsterdam City Swim