Toledo, které leží tak 70 kilometrů od Madridu, patří k místům, kudy, jak se říká, kráčela historie. Vládli tu Římané, Vizigóti, Arabové, Kastilci, všichni tu zanechali stopu.

I díky tomu Toledo získalo punc kosmopolitního města, který má stále. Jsou tu mešity (Bisagra, Alcántara), dvě synagogy v nejlépe zachované židovské čtvrti Španělska (Juderías) a pochopitelně i křesťanské kostely a gotická katedrála.

synagoga v Toledu

Nemocnice se proměnila v muzeum

Příznivci výtvarného umění ocení, že spoustu církevních objektů vyzdobil malbami světoznámý malíř El Greco, který tu žil v šestnáctém století a nakonec zde i zemřel. Místní si ho považují, nemocnici Santa Cruz ze 14. století předělali na muzeum, kde vystavují jeho nejslavnější díla.

El Greco Toledo

Raritou bylo i to, že se zde usídlili zbrojíři, co uměli odlévat damascénské meče. Ty byly tak pružné, že šly omotat kolem těla jako šátek! Zároveň ale natolik ostré, že přesekly padající vlas. Každý se je snažil napodobit, ale nikomu se to nepovedlo a už ani nepovede, tajemství výroby si vzali do hrobu.

Toledo Španělsko

Uličky připomínají labyrint

Toledu se díky zachovalým památkám z různých dob přezdívá „město tří kultur“. Vše historicky zajímavé se nachází ve staré části.

římské divadlo Toledo

Úzké uličky mohou sice návštěvníky trochu zmást, ale všechny vedou do centra, které je malé, takže nezabloudí.

radnice v Toledu

Město leží v krásné poloze na kopci lemovaném ze tří stran meandry řeky Tajo. Vede do něj ze všech světových stran několik vstupních brán, nejstarší je Puerta de Balmardón.

pohled na město Toledo

Brány zdobí severní část

Poblíž jsou další dvě – Puerta del Sol a Puerta de los Alarcones. Všechny leží na severu, odkud se nejčastěji přichází, je tam také vlakové i autobusové nádraží. Po chvíli chůze se před zraky turistů vynoří mešita Cristo de la Luz, nejstarší tady, z roku 999.

Dominantou, která se nedá přehlédnout, je přímo na vrcholu kopce pevnost Alcázar, původně vizigótská, dnes se v ní nachází vojenské muzeum.

Alcázar Toledo